Pies w biurze – nowy trend w HR?

04.05.2017

W Stanach Zjednoczonych coraz więcej organizacji zezwala swoim pracownikom na przyprowadzanie psów do biura. Również w Polsce działa kilka firm które przekonują się do tego trendu. Jakie korzyści wiążą się z przyprowadzaniem pupila do pracy?

Dyrektorzy HR w Stanach Zjednoczonych coraz częściej przyznają, że zezwolenie na przyprowadzanie zwierzaków do pracy staje się ważnym elementem budowy atmosfery wewnątrz firmy. Co więcej część z nich przyznaje, że kandydaci wręcz pytają ich o politykę firmy wobec psich towarzyszy. Okazuje się bowiem, że przyprowadzanie czworonogów do biura może wiązać się z licznymi korzyściami.

Szczęśliwsi pracownicy

Każdy właściciel psa wie jak przyjemny może być powrót do domu, kiedy nasi towarzysze okazują nieokiełznaną radość na nasz widok. Okazuje się, że psy wpływają na poprawę naszego humoru, pomagają nam uporać się ze stresem czy rozładować złe emocje. Amerykańscy naukowy twierdzą wręcz, że kontakt z psami wyzwala w nas hormon oksytocynę, który odpowiada za takie emocje jak zaufanie czy altruizm. Kilka minut z psem, może więc być zbawienne dla naszego nastroju.

Lepsza atmosfera pracy

Ponieważ zaufanie i altruizm to również cechy które pozwalają na lepszą komunikację w grupie, okazuje się że psy mogą pozytywnie wpływać również na efektywną pracę całego zespołu.

Wizerunek firmy

Co więcej pracownicy firmy, pozwalających na przyprowadzanie pupili do pracy, deklarują, że jest to dla nich ważny element pozostania w obecnym miejscu pracy. Firmy z przychylną „psią polityką” jawią się również jako bardziej przyjazne i pozwalająca łączyć pracę z życiem prywatnym. To z kolei wpływa na pozytywny wizerunek firmy oraz pomaga w pozyskiwaniu nowych pracowników.

Są i minusy

Oczywiście zgoda na przyprowadzenie psich przyjaciół ma też swoje słabe strony.  Po pierwsze pracownicy mogą być nieco rozkojarzeni ich obecnością, co może źle wpływać na ich produktywność. Po drugie w naszym miejscu pracy najzwyczajniej w świecie mogą znajdować się też osoby, które za psami nie przepadają czy się ich boją. Pojawia się również kwestia utrzymania porządku w biurze czy problemów zdrowotnych (alergicy).

Pomimo tego, jak pokazują badania The American Pet Product Manufacturers Association coraz więcej firm w Stanach decyduje się na wprowadzenie „przyjaznej psiej polityki”. Również w Polsce pojawiają się firmy – zwykle oddziały korporacji zagranicznych – które zezwalają na przyprowadzanie psów do pracy. Być może jest to trend, który warto rozważyć również w naszym miejscu pracy.

Źródła:
http://www.talentculture.com/who-let-the-dogs-in-the-benefits-of-allowing-pets-in-the-workplace/

http:/ /natemat.pl/57991,z-psem-do-pracy-nie-do-pomyslenia-czy-nie-do-przecenienia