Pięć najgorętszych trendów technologicznych na 2020 rok

11.02.2020

Jakie rozwiązania zdominują bieżący rok? O tych pięciu technologiach będzie głośno w 2020.

Kolejny – intensywny pod względem wynalazków i odkryć – rok 2019 już za nami. Nowe technologie jednak nie zwalniają i obserwując światowe trendy możemy przewidzieć, jakie tematy będą w najbliższym czasie na pierwszych stronach gazet. Wybraliśmy pięć najciekawszych trendów o dużym potencjale biznesowym na 2020 rok:

 

1. Początek ery komputerów kwantowych

Dzięki ogromnemu postępowi w dziedzinie fizyki kwantowej udało się skutecznie zaprząc cząstki elementarne do wykonywania obliczeń.

Komputery kwantowe od tych „klasycznych” różnią się tym, że nośnikiem podstawowej informacji (0 lub 1) jest kubit, czyli cząstka elementarna (foton lub elektron). Co więcej, zgodnie z regułami mechaniki kwantowej różni się od bita tym, że może mieć jednocześnie wartość zera i jedynki. Dane reprezentowane są przez aktualny stan kwantowy, czyli prawdopodobieństwo znalezienia cząstki w wybranej pozycji.

Pierwszy komputer kwantowy, który powstał w 1998 roku dysponował mocą 2 kubitów. Dokładnie dwadzieścia lat później w komputerze wyprodukowanym przez Google liczba dostępnych kubitów wyniosła 72. To wystarczyło, by osiągnąć tzw. supremację kwantową, czyli podać wynik, którego obliczanie w przypadku tradycyjnego komputera zajęłoby 10 000 lat. Maszyna Google’a wykonała to zadanie w… zaledwie 200 sekund.

Wbrew pozorom to dopiero początek drogi. Można powiedzieć, że stopień rozwoju tej technologii przypomina etap komputerów z lat siedemdziesiątych – pod względem mocy obliczeniowej (ta może być jeszcze wielokrotnie większa), dostępnych algorytmów i gabarytów tychże maszyn (te najbardziej kompaktowe mają rozmiar szafy). Ze względu na potencjał tkwiący w mechanice kwantowej, w najbliższym czasie możemy się spodziewać kolejnych postępów na tym polu. Nie bez przyczyny technologia kwantowa była jednym z tematów, poruszanych na tegorocznym Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

 

2. Technologia 5G w Polsce

Wdrożenie technologii mobilnej piątej generacji to trend zapoczątkowany jeszcze w minionej dekadzie. Już w 2008 roku zawiązano pierwsze partnerstwa związane z zaprojektowaniem standardu komunikacji, który będzie nawet sto razy szybszy od 4G i sieci LTE.

Na pierwsze testy polowe tej technologii musieliśmy czekać do 2017 roku, jednak w ofercie ówczesnych smartfonów nie sposób było znaleźć modeli, obsługujących ten standard transmisji. Takowe pojawiły się na rynku dwa lata później. Obecnie trwa budowa pierwszych w Polsce komercyjnych nadajników, zatem możemy mówić o roku 2020 jako introdukcji 5G w naszym kraju.

Co daje 5G? Gigabajty danych przesyłane w sekundy, gigantyczny rozwój Internetu Rzeczy (ang. Iot) czyli możliwość połączenia nawet miliona urządzeń z 1 km2 oraz rozpowszechnienie AR i VR  (Augmented Reality oraz Virtual Reality) – to główne zalety tej technologii. Poza tym 5G ma duży potencjał biznesowy dla wielu branż. Dzięki dużej przepustowości sieci możliwy będzie m.in. dalszy rozwój autonomicznych pojazdów, inteligentnych miast i systemów do zarządzania domem, lecz nie tylko. Szybsza infrastruktura znajdzie zastosowanie w praktycznie każdym przedsiębiorstwie.

 

3. Artificial Intelligence (AI)

Nie sposób się dziwić, że w tegorocznym zestawieniu kolejny raz pojawia się AI. Dalszy rozwój sztucznej inteligencji oraz jej implementacja w wielu obszarach będzie prawdopodobnie jednym z głównych tematów technologicznych najbliższych kilku lat.

Sztuczna Inteligencja potrafi już rozpoznawać objawy nowotworu na podstawie zdjęć rezonansu magnetycznego, wyszukiwać i analizować dane. Potrafi opracowywać artykuły, które są trudne do odróżnienia od tych, pisanych przez człowieka, a już niebawem na dobre zajmie miejsce za kierownicą samochodu. Ostatecznie, możliwości wykorzystania AI są praktycznie nieograniczone.

W tym roku na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos zwrócono przede wszystkim uwagę na kwestie regulacji i bezpieczeństwa, związane z implementacją systemów AI oraz przyszłej komunikacji na linii człowiek – maszyna. Jako, że sztuczna inteligencja jest kluczowym wynalazkiem związanym z przeobrażeniem gospodarki w kierunku Przemysłu 4.0, wszelkie regulacje, dotyczące AI będą miały duży wpływ na kształt i tempo zmian ekonomicznych.

 

4. Przetwarzanie na krawędzi

Jako ludzkość generujemy i przetwarzamy coraz więcej informacji. Szacuje się, że w 2019 roku liczba danych, zgromadzonych w Internecie osiągnęła poziom 30 – 40 ZB (dla przypomnienia: 1 zettabajt to 1 000 000 000 gigabajtów). Według danych portalu Statista, w ubiegłym roku w samych Stanach Zjednoczonych co minutę wysyłano i odbierano 4 416 720 gigabajtów danych.

Wymienione gigabajty danych, zgromadzone przez organizację niejednokrotnie muszą być dalej przetworzone, by uzyskać spójny raport, analizę bądź prognozę. W jeszcze szybszej obróbce pomoże tzw. edge computing, czyli architektura sieci, gdzie informacje przetwarzane są bliżej ich odbiorców w celu zredukowania opóźnień.

Edge computing jest mocno powiązany z tymi technologiami, które wymagają obróbki danych w czasie rzeczywistym. Przykładami zastosowań mogą być autonomiczne pojazdy, Internet Rzeczy i inteligentne miasta.

 

5. Nowe technologie kosmiczne

Ludzkość coraz poważniej spogląda w kierunku Księżyca, a także Marsa. O ile w tym roku nie powrócimy na srebrny glob ani nie skolonizujemy czerwonej planety, to ze względu na intensyfikację działań NASA oraz innych podmiotów (m. in. europejskiej ESA, Chin czy Indii) możemy się spodziewać rozkwitu nowych technologii kosmicznych, które w dłuższej perspektywie mogą przysłużyć się także „przyziemnym” biznesom.

Jako przykład można wymienić standard technologiczny minisatelitów Cubesat (najmniejsze z nich mogą mieć objętość litra wody!). Mogą służyć choćby jako nadajniki sieciowe czy lokalizatory GPS. Istotne jest to, że do ich produkcji wykorzystuje się gotowe elementy, co znacznie redukuje ich koszt. Szacuje się, że w tym roku na orbicie ziemskiej zostanie umieszczonych ponad 400 takich obiektów.

Część z wymienionych powyżej technologii może wydawać się odległą przyszłością dla większości przedsiębiorstw, warto pamiętać, że wraz z postępem skraca się czas wdrażania kolejnych wynalazków. Amerykański portal MobileAppDaily przygotował zestawienie, ilustrujące ten proces: minęło 12 lat, zanim 50 milionów osób zaczęło nosić przy sobie telefony komórkowe, natomiast tylko 7 lat wystarczyło, by podłączyć taką samą liczbę ludzi do Internetu. Facebook mógł pochwalić się taką liczbą użytkowników już po czterech latach od uruchomienia platformy, a komunikator WeChat – po zaledwie roku. Z tego powodu istnieje duże prawdopodobieństwo, że już w najbliższym czasie wymienione technologie będą nam towarzyszyć na każdym kroku.