Jak wykorzystać potencjał wyszukiwania głosowego?

18.12.2020

Pandemia COVID-19 spowodowała wzrost popularności technologii niewymagającej bezpośredniego kontaktu. Jakie znaczenie ma popularyzacja asystentów głosowych?

HAL-900, Skynet czy przewodnik znany z filmu „Autostopem przez Galaktykę” – w filmach z gatunku science-fiction od dawna oglądamy ludzi rozmawiających z komputerami. Rzeczywistość zdążyła jednak dogonić kinematografię i obecnie na świecie ponad miliard urządzeń ma dostęp do asystentów głosowych, potrafiących rozpoznać sens zdania i odpowiedzieć na nie. W 2020 roku trend komunikacji głosowej z urządzeniami przyspieszył. Dlaczego?

 

Głoska zamiast litery

Pandemia COVID-19 spowodowała wzrost popularności technologii niewymagającej bezpośredniego kontaktu, także w kwestii dotyku powierzchni, które niosą ze sobą ryzyko transmisji wirusa. Okazało się, że blisko jedna trzecia respondentów w badaniu przeprowadzonym przez Gartnera jest zainteresowana bezdotykową obsługą urządzeń, co umożliwiają asystenci głosowi – m.in. Siri czy Google Assistant. Co więcej, według danych Google na urządzeniach z systemem Android co piąte hasło wyszukiwane jest już głosowo.

Jakie znaczenie ma popularyzacja asystentów głosowych w obsłudze urządzeń z perspektywy marketingu?

 

Stawiając pytanie na nowo

Jak wskazują badania, z asystentów głosowych korzystamy w inny sposób niż z tradycyjnego wyszukiwania. W pierwszym przypadku użytkownik najczęściej oczekuje szybkiej odpowiedzi na zadane pytanie – tak, jak podczas rozmowy z drugim człowiekiem. Z tego powodu asystenci głosowi są często wykorzystywani w pytaniach o pogodę lub najbliższą restaurację. Prawdopodobnie przy bardziej złożonym zagadnieniu użytkownik wybierze „tradycyjną” metodę wyszukiwania.

Oznacza to także zupełnie inną logikę wyszukiwania, niż do tej pory. Wpisując zapytanie w wyszukiwarkę zazwyczaj skupiamy się wyłącznie na kilku najważniejszych słowach kluczowych, pozostawiając całą składnię jedynie w domyśle, np. „pogoda Kraków piątek”. Pozwala to na szerokie wyszukiwanie stron internetowych, które odpowiadają tematycznie naszemu zapytaniu. Z kolei w przypadku wyszukiwania głosowego w sposób naturalny zwracamy się do urządzenia pełnym zdaniem, np. „Jaka będzie pogoda w Krakowie w piątek?”. Asystent musi zatem stworzyć transkrypcję całego pytania, zinterpretować jego sens uwzględniając kontekst, a następnie znaleźć adekwatną odpowiedź.

 

Context is the king

Asystenci głosowi nie tylko potrafią rozłożyć zdanie, ale też odnieść się do kontekstu, w jakim jest wypowiadane, np. powiązać kolejne pytanie z poprzednim wyszukiwaniem. Ponadto, w zależności od tego, co wyświetlamy na ekranie (np. biografię danego muzyka) są w stanie wyświetlić adekwatne wyniki (np. jego najnowszą piosenkę). Oznacza to, że odpowiednia budowa treści na stronie internetowej staje się jeszcze ważniejsza niż dotychczas, ponieważ zapewnia niezbędny kontekst dla mechanizmu wyszukiwania głosowego.

By w pełni wykorzystać potencjał wyszukiwania głosowego do kierowania użytkowników na stronę internetową powstały praktyki, nazwane „Voice search optimization”. Podobnie, jak Search engine optimization, zawiera w sobie zbiór wskazówek, dzięki którym strona może stać się bardziej przyjazna dla Siri czy Asystenta Google. W większości są one jednak zbieżne z podstawowymi technikami dobrego SEO.

 

Voice Search Optimisation

W przypadku wyszukiwania głosowego jeszcze większego znaczenia nabierają tzw. long-tail phrases, czyli zapytania, składające się z wielu doprecyzowujących słów kluczowych. Strony internetowe powinny zatem zawierać ich odpowiednią liczbę, by użytkownik mógł w łatwy sposób trafić na naszą stronę.

W optymalizacji treści na stronie internetowej pomoże także sekcja z najpopularniejszymi pytaniami i odpowiedziami (tzw. Frequently Asked Questions, FAQ), gdyż zawiera w sobie pełny zwrot, który użytkownik może wypowiedzieć do mikrofonu swojego urządzenia.

Jako, że duża część zapytań głosowych dotyczy produktów i usług w najbliższym otoczeniu użytkownika, warto zawrzeć na stronie podstawowe informacje teleadresowe oraz uzupełnić profil w usłudze Google Moja Firma.

Przy projektowaniu strony internetowej nie wolno zapominać o dostosowaniu wyświetlania oraz interfejsu do ekranu smartfonów, gdyż większość zapytań głosowych pochodzi z urządzeń mobilnych.

 

Stosując podstawowe praktyki SEO oraz pamiętając o charakterystyce komunikacji z asystentami głosowymi możemy wykorzystać potencjał, jaki niesie ze sobą Voice Search. Warto zadbać o ten sposób interakcji użytkownika ze stroną już dziś, gdyż – jak wskazują raporty z ostatnich lat – trend ten będzie nabierał na znaczeniu wraz z dalszą popularyzacją asystentów głosowych.