Inspire, czyli miej pomysły i realizuj je!

18.07.2017

To przesłanie WPC17, Worldwide Partner Conference 2017, która odbyła w dniach 9-13 lipca br. w Waszyngtonie, choć w tym roku została przemianowana na Microsoft Inspire. 

Podczas jej trwania partnerzy Microsoft dowiedzieli się o planach firmy na nadchodzący rok, i mieli okazje do dzielenia się najlepszymi praktykami, doświadczeniami najnowszych innowacji produktowych oraz poznania nowych umiejętności i technik. Były też specjalne wystąpienia kierownictwa firmy Microsoft, oraz przedstawicieli biznesu. Można także było poznać konkretne oferty i uczestniczyć w setkach sesji, oraz spotkać ludzi specjalistów. I w tym roku, ponad 17 000 „wyznawców” technologii Microsoft, ze 140 krajów, gościło waszyngtońskim Verizon Center oraz Washington Convention Center.

Ktoś powie, branżowa konferencja. Rzeczywiście mocno branżowa i mocno informatyczna, ale jeżeli spojrzymy na potencjał technologiczno-ekonomiczny branży IT i jej rolę we współczesnym biznesie, czy nawet na konkretne zagadnienia jak bezpieczeństwo w sieci, czy bezpieczeństwo danych, to ta konferencja ma bardziej powszechne znaczenie, niż pozornie się wydaje. Technologia informatyczna określa, co się dzieje i jak się dzieje w biznesie, tym wielkim światowym, jak i lokalnym.

Innowacyjna technologia Microsoft, dostarczana i rozwijana przez wielką sieć partnerów trafia do klientów i jest jedną z najbardziej popularnych na rynku.

W trakcie konferencji CEO Microsoft S.Nadella podkreślił fakt, że to właśnie partnerzy Microsoftowi są filarem obecnej transformacji cyfrowej, która się dzieje we współczesnym świecie, że to przez współpracę z nimi tworzone są nowe produkty i usługi, kreują się zupełnie nowe biznesy, wręcz nowe zawody, zmienia się styl życia, na całym świecie. Bowiem, partnerzy Microsoft i ich pracownicy, to 17 milionów osób, a co szczególnie ważne, iż te osoby i ich miejsca pracy już znajdują się w “cyfrowej rzeczywistości”. Dzięki temu, ta rzesza ludzi popularyzuje i wprowadza w biznes wielu milionów firm i osób prywatnych, to co dziś ma w swojej ofercie Microsoft, ale także co wytycza kierunki dla przyszłości i rozwoju biznesu.

S.Nadella podczas wystąpienia inaugurującego konferencję mówił o nadejściu inteligentnej chmury i sztucznej inteligencji, która staje się nieodłącznym elementem każdej aplikacji. Microsoft cyfrową transformacje wspiera poprzez unowocześnienie jako takiego miejsca pracy, co w praktyce realizuje się przez program Microsoft 365 który łączy Office 365, Windows 10 i Enterprise Mobility and Security.

Na konferencji zostały zaprezentowane przykłady zastosowań sztucznej inteligencji m.in. w programie Outlook przy sortowaniu maili, zwiększeniu sprawdzania pisowni i gramatyki w programie Word, czy szybszym wyodrębnianiu informacji z programu Excel. Docelowo, także AI (Aritifcial Intelligence) będzie wspierać automatyzacje procesów biznesowych, monitorować i interpretować relacje biznesowe i dzielić się informacjami z użytkownikami systemów informatycznych. Na przykład do odkrywania i wynagradzania właściwych pracowników we właściwym czasie w firmie. Albo automatycznej obsługi klienta przez inteligentne roboty, którym agent-robot używany przez MS Azure, może pomóc wybrać ofertę, wykorzystując jednocześnie funkcje biometryczne rozpoznawania twarzy, które z kolei pozwalają stwierdzić, czy klient jest zdenerwowany czy nie oraz udzielić odpowiednich odpowiedzi i przekazać je w razie konieczności ludzkiemu agentowi obsługi klienta.

Bardzo silnie były reprezentowane na konferencji praktyczne rozwiązania oparte o IoT (Internet of Things). Z mniejszym zakresem, ale jednak były reprezentowane zastosowania w przemyśle i nauce technologię Hololens, której „dotykanie” budziło duże zainteresowanie wśród zwiedzających przestrzeń wystawową konferencji Inspire.

Wiele miejsca poświęcono bezpieczeństwu , w tym bezpieczeństwu danych osobowych. Ten temat, który budzi wiele emocji w Polsce, z powodu General Data Protection Regulation (GDPR), a po polsku Rozporządzenie o Ochronie. Danych Osobowych(RODO), również był jednym z ważniejszych, na konferencji za oceanem, gdyż firma Microsoft i jej partnerzy pracują od wielu lat nad bezpieczeństwem danych, i na konferencji było to podkreślane, iż mogą i chcą wesprzeć proces ochrony danych, przede wszystkim od strony technologii, ale i dzielenia się wiedzą z klientami. Pokazać dobre praktyki i rozwiązania, aby proces dostosowania się do wymogów prawa przebiegał sprawnie.

Polskę na konferencji reprezentowało ponad 120 firm partnerskich, z udziałem kierownictwa Microsoft Polska, z nowym dyrektorem M. Loughranem. Jedną z firm partnerskich była firma Soneta, która jest producentem systemu enova365 pierwszego polskiego systemy klasy ERP na chmurę m.in. MS Azure.