e-commerce w Polsce – trendy

25.10.2016

Rynek handlu internetowego w Polsce wciąż rośnie – już 48% internautów przyznaje, że korzysta w sieci z usług sklepów internetowych*, a Ministerstwo Gospodarki szacuje, że w ciągu dwóch lat wartość sprzedaży w e-commerce będzie stanowiła 9% całości sprzedaży w Polsce. Jakie najważniejsze trendy w tym sektorze obowiązywały w Polsce w tym roku i czego jeszcze możemy spodziewać się w e-commerce?

Mobile e-commerce
Polacy coraz powszechniej serfują w sieci korzystając ze smartfonów czy tabletów. Ten globalny trend nie mógł nie odbić się echem również w sektorze e-commerce. Konsumenci coraz chętniej kupują bezpośrednio ze swoich telefonów. Ta tendencja będzie się zdecydowanie nasilać, ponieważ na rynek konsumentów szturmem wchodzą przedstawiciele pokolenia Z, które dorastało już w czasach powszechnego dostępu do smartfonów. Dla przedsiębiorców oznacza to konieczność dostosowania swojego e-sklepu. W zależności od asortymentu oraz zachowań person zakupowych sklepy mogą wybierać między stronami responsywnymi, stronami mobilnymi oraz dedykowanymi aplikacjami. Projektując nowe rozwiązanie warto pamiętać nie tylko o jego dostosowaniu do wymogów ekranów telefonów, ale również do przyzwyczajeń użytkowników smartfonów.

Social selling

Zakupów bezpośrednio poprzez kanały w mediach społeczniościowych dokonało już 32% ich użytkowników, a aż 60% przyznaje, że śledzi swoje ulubione marki w mediach społeczniościowych**. Z samego tylko Facebooka korzysta około 14 mln Polaków. Perspektywy są więc obiecujące, a integracja z social media powinna być dla przedsiębiorców priorytetem. Poza Facebookiem warto intensywnie popracować nad profilami sklepu w serwisach typu Instagram i Pinterest.

Marketing automation

Personalizacja to dostosowanie komunikatu marketingowego i oferty do indywidualnych potrzeb naszego klienta. Dostępne na rynku narzędzia typu marketing automation pozwalają na pozyskiwanie i gromadzenie informacji o zachowaniach naszych konsumentów w sieci, a następnie na przekazanie im oferty, która będzie najbardziej zgodna z ich aktualnymi potrzebami.

Augmented Reality

Ten trend najważniejszy jest dla e-sklepów działających w sektorze odzieżowym, ponieważ pozwala im lepiej konkurować z podmiotami prowadzącymi sprzedaż w kanałach tradycyjnych. Dzięki rzeczywistości rozszerzonej sklepy internetowe będą mogły udostępniać namiastkę „przymierzenia” produktu. Tak zwane wirtualne przymierzalnie pozwalają bowiem kupującemu sprawdzić jak będzie wyglądał w wybranym stroju.

Back-up technologiczny sklepu

W związku z dużą ilością zamówień, sklepy będą musiały opracować narzędzia zapewniające nie tylko obsługę klienta widoczną na froncie, ale również back-up IT dla wewnętrznych procesów biznesowych. Przy zwiększonej ilości zamówień konieczne stanie się wdrażanie kolejnych systemów informatycznych – stron i aplikacji internetowych, systemów obsługi płatności online, systemów MA czy CRM i ERP zapewniających kontrolę nad obsługą handlową i księgową w firmie. To z kolei będzie rodzić konieczność integracji różnych narzędzi IT w jeden sprawny system obsługi sklepu internetowego.

* Raport E-commerce w Polsce 2016. Gemius dla e-Commerce Polska
** Portal dlahandlu.pl