Sklep i magazyn z napędem ERP

19.06.2019

Oprogramowanie dla biznesu sposobem na długofalowy rozwój handlu? Okazuje się, że tak! Co trzecia firma europejska ma CRM, a kolejne poszukują optymalizacji magazynu. Za trendami podążają zachodniopomorskie przedsiębiorstwa, wdrażając innowacje w oprogramowaniu.

Nie ulega wątpliwości, że internet i nowoczesne technologie, które znamy z naszego otoczenia, zmieniły oblicze handlu. Nawet regionalne firmy, które do tej pory znane były jedynie na lokalnym rynku, otrzymały możliwość dotarcia do klientów, którzy wcześniej byli nieosiągalni. Nowe kanały informacji (media społecznościowe, platformy sprzedażowe), jak i wsparcie procesów sprzedażowych (obsługa zamówień, zarządzanie magazynem) w świecie globalnej konkurencji są na wagę złota.

 

Do klienta z asystą CRM

Dobrym przykładem jest województwo zachodniopomorskie, które odnotowało duży skok produkcji sprzedanej w latach 2010 – 2017, między innymi dzięki wdrażaniu innowacyjnego oprogramowania. Przedsiębiorstwa z Pomorza Zachodniego (i nie tylko) widzą potencjał w możliwościach, jakie daje narzędzie do zarządzania sprzedażą. Przykładem może być narzędzie CRM (ang. Customer Relationship Management), dzięki któremu handlowcy mogą w kompleksowy sposób obsługiwać zamówienia i wyciągać wnioski na podstawie raportów sprzedaży. Dane, zebrane przez Eurostat wskazują, że w 2017 roku co trzecia firma z całej UE wykorzystywała CRM w swoich procesach sprzedażowych.

Jedną z firm, które postanowiły wykorzystać możliwości CRM jest Hel-Wita Sp. z o. o., która wdrożyła u siebie system ERP (ang. Enterprise Resource Planning, oprogramowanie do zarządzania przedsiębiorstwem) wraz z modułem do obsługi klienta. Funkcjonalność nie tylko przyspieszyła kontakt z klientem. Umożliwiła też wybór języka do obsługi klientów zagranicznych i preferencji drukowania faktur i zamówień, co znacznie usprawniło pracę przedstawicieli handlowych.

Ponadto system pozwolił na ściślejszą kontrolę nad dokumentami sprzedażowymi. Dzięki oprogramowaniu enova365, pracownicy odpowiedzialni za fakturowanie otrzymali możliwość zbiorowej akceptacji plików przed drukiem. Obieg dokumentów sprzedażowych i magazynowych wewnątrz firmy został znacząco przyspieszony.

 

W sklepie i w magazynie

Jednak efektywna sprzedaż to nie tylko obsługa klienta. To także sprawnie funkcjonujący magazyn – taki, który pozwala na szybką identyfikację i wysyłkę towaru. Niebagatelną rolę grają tutaj oczekiwania klientów, które w dobie przyspieszenia technologicznego stają się coraz bardziej wyśrubowane.

Na szczęście czas realizacji transakcji można skrócić, zaprzęgając do pracy system, pozwalający na:

  • automatyzację procesów,
  • precyzyjną ewidencję,
  • integrację z zewnętrznymi narzędziami.

Takie oprogramowanie już w tym momencie posiada wiele firm, a prognozy wskazują, że będzie ich więcej. Jak wynika z badań firmy consultingowej Market Research Future*, rynek dedykowanego oprogramowania dla magazynu do 2024 r. będzie rósł średnio o 14% rokrocznie.

W firmie Hel-Wita system enova365 sprawdził się również w tym obszarze.

  1. Oprogramowanie zautomatyzowało procesy, które do tej pory musiały być wykonywane ręcznie przez pracowników. Przykładem może być przygotowanie i kontrola listy minimalnych stanów magazynowych.
  2. enova365 poprawiła kontrolę nad tworzeniem dokumentacji, przyspieszając obieg informacji wewnątrz firmy.
  3. Dzięki mechanizmowi szacowania, w systemie mogły zostać zapisane informacje o kosztach produktu, którego jeszcze nie ma w magazynie.
  4. Nad aktualnością danych, związanych z kursami walut, czuwa moduł Harmonogramu Zadań. Dzięki temu handlowcy dysponują kompleksową informacją o towarach obecnych jak i tych, które dopiero się pojawią.
  5. Wszystkie usprawnienia zaprocentowały w postaci większej efektywności działu handlowego.

W interesie każdego przedsiębiorcy powinno być śledzenie nowych narzędzi, które ułatwią funkcjonowanie działu handlowego, gdyż ta jednostka najczęściej generuje zyski w firmie. Implementacja sprawdzonych rozwiązań do obsługi klienta i zarządzania magazynem jest szansą na dalszy, systemowy rozwój firmy. Dzięki funkcjonalnościom enova365, które odpowiadają potrzebom współczesnego biznesu, zachodniopomorskie firmy (i nie tylko) mogą przyspieszyć swoje procesy sprzedażowe i podnieść ich efektywność.

 

*Warehouse Management System (WMS) Market 2018 Global Segments, Industry Growth, Top Key Players, Size and Recent Trends by Forecast to 2022