LinkedIn w B2B jak prowadzić firmową stronę

22.02.2021

LinkedIn to ciągle niedoceniany portal, który ma bardzo wiele do zaoferowania, zwłaszcza w sektorze B2B. W liczbach to 3,7 miliona użytkowników, którzy czekają na wartościowe komunikaty i treści.

Zatem jak prowadzić komunikację aby budować wizerunek marki i pozyskiwać potencjalnych partnerów biznesowych? W tej serii artykułów podpowiemy jak prowadzić konto firmowe na LinkedIn a następnie sukcesywnie je promować.

Zakładamy Stronę firmową i co dalej – jak ją uzupełnić i o czym pamiętać

Algorytmy LinkedIna są skonstruowane tak by wspierać początkujących użytkowników. Im mniejszy posiadamy zasięg, tym częściej wyświetlane są nasze publikacje. Dlatego po założeniu profilu firmowego, zadbajmy o następujące elementy:

  • Opis firmy – kilka zdań o naszym flagowym produkcie, usługach i o nas samych. To pierwsza informacja z którą zetknie się potencjalny partner biznesowy, powinna mieć charakter marketingowy, przykład:

enova365 to w 100% polski produkt. Pełny ERP: CRM, Handel, Finanse, HR oraz Workflow. System jest gotowy do pracy w średnich i dużych polskich firmach oraz oddziałach międzynarodowych korporacji zlokalizowanych w Polsce, pracujących na zagranicznych systemach. Jego przewagą jest bieżąca aktualizacja do zmieniających się przepisów prawa i duża elastyczność w tworzeniu własnych procedur.

  • Cover photo – potraktujmy to jako wizytówkę i formę reklamy naszej firmy, gdzie zamieszczamy logo, nazwy produktów, słowa kluczowe które chcemy zakodować w świadomości potencjalnych klientów i parterów. Jeżeli nie mamy w firmie grafika ani biegłej znajomości programu Photoshop, możemy wykorzystać darmowe narzędzia, takie jak canva.com
    Znajdziemy tam mnóstwo darmowych formatów do postów, cover photos i wiele szablonów materiałów reklamowych.
  • Zdjęcie profilowe – wyświetla się na liście wyszukiwania i w miejscach gdzie komentujemy i lajkujemy posty. Można zamieścić tu logo firmy albo kolory z naszej identyfikacji wizualnej.
  • Publikacje – pod opisem firmy jest sekcja gdzie wyświetlają się nasze posty, artykuły czy prezentacje. Warto dbać o spójność: treści, formaty postów, kolory grafik i czcionki. Lepiej publikować mniej ale dołożyć starań by materiały były wartościowe i podnosiły poziom wiedzy obserwujących je osób. Odpłacą nam się udostępnieniami, komentarzami i polubieniami.

Budujemy sieć kontaktów – jak dobierać znajomych i czy zapraszać każdego?

LinkedIn pod tym względem mocno różni się od innych kanałów społecznościowych. O ile na Facebooku duża liczba obserwujących zapewnia nam szerszy zasięg, o tyle w LinkedIn trzeba dołożyć starań w doborze kontaktów. Lepiej mieć ich mniej, ale takich które ściśle pasują do profilu naszej działalności bądź persony zakupowej.

Na pomoc wychodzą zaawansowane metody wyszukiwania, obejmujące takie kryteria jak: firma, branża, uczelnia, zainteresowania, lokalizacja czy stanowisko pracy. Jeżeli dobrze dobierzemy grono obserwatorów, zyskamy bardziej zaangażowaną społeczność.

Warto spisać cechy potencjalnych klientów które nas interesują, przemyśleć jaką rolę pełnią w swojej organizacji. Dzięki temu łatwiej dopasujemy kryteria wyszukiwania i precyzyjnie spersonalizujemy naszą ofertę.

Personalizacja – dlaczego jest ważna i jak wykorzystać ją w B2B na LinkedIN

Personalizacja to nie tylko dodanie atrybutu z imieniem w wiadomości mailowej:
„Dzień dobry Agnieszko”. To dopasowanie spektrum komunikacji, opisu oferty, ceny, cech produktu a nawet jego cech do indywidualnych potrzeb klienta. Nie zawsze jesteśmy w stanie dystrybuować produkty w taki sposób, zwłaszcza jeżeli produkujemy na masową skalę, na przykład w branży FMCG czy IT. Jednak są metody które pozwolą nam stworzyć wrażenie w opinii publicznej, że nasza oferta jest mocno przemyślana i spersonalizowana.

LinkedIn dostarcza nam mnóstwo informacji o profilu naszego klienta. Wystarczy te informacje zebrać i na ich podstawie utworzyć kilka ścieżek personalizacji treści: mailingową, social mediową, ofertową czy promocyjną. Na podstawie kryteriów takich jak: lokalizacja, wiek, branża, stanowisko w przedsiębiorstwie możemy podzielić odbiorców treści marketingowych na grupy. Plus takiego rozwiązania jest taki, że kierujemy reklamy do osób potencjalnie najbardziej zainteresowanych naszym produktem. Budujemy w ten sposób bardzo zaangażowaną społeczność wokół naszej marki.

Podsumowanie

Zanim nasza firmowa strona pojawi się w serwisie LinkedIn, powinniśmy przygotować i przemyśleć kilka elementów: nazwę strony, opis firmy i produktu, kolorystykę zgodną z naszą identyfikacją wizualną oraz metodę pozyskiwania potencjalnych odbiorców. Warto dołożyć starań by zbudować mniejszą i bardziej zaangażowaną społeczność, niż dużą ale składającą się z przypadkowych osób. Algorytmy LinkedIna wspierają strony które mocno angażują użytkowników. Nie traktujmy obecności w portalu jako must have ale raczej jako ciekawe doświadczenie, które pozwoli nam nawiązać jeszcze lepsze relacje z potencjalnymi klientami.