Black Friday – dlaczego wciąż nas cieszy?

20.11.2019

Minęły listopadowe święta, czas zatem przywitać reklamy z Mikołajem i śnieżynkami. Ekspresowo media zapełniają się morzem promocji i świątecznych okazji. Dodatkowo, machinę zakupową napędzają również święta komercyjne… Najbliższe już 29 listopada 2019 – nadciąga Black Friday, a zaraz za nim 2 grudnia 2019 Cyber Monday! Poniżej kilka słów o tym skąd się wzięły i dlaczego warto wykorzystać ich potencjał.

Skąd data?

Black Friday należy do „świąt” ruchomych, przypada na pierwszy piątek po Dniu Dziękczynienia – czyli obchodzonym w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie święcie, upamiętniającym przybycie pielgrzymów z Anglii na ląd Amerykański w XVII w. oraz ich pierwsze dożynki. Święto Dziękczynienia zyskało w XIX w. charakter narodowy. Z biegiem czasu świętowanie ewoluowało w stronę bardziej komercyjną i piątek po Dniu Dziękczynienia stał się momentem, kiedy sklepy i sieci handlowe zaczęły przyciągać klientów zniżkami i wyprzedażami z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Trend zasięgiem ogarnął w zasadzie cały świat, obecnie wszyscy chętnie świętują Black Friday.

W ślad za czarnym piątkiem idzie przypadający zaraz po weekendzie przecen, Cyber Monday. Wtedy promocje ogłaszają głównie sklepy internetowe, również te mniejsze. Swoimi przecenami w Cyberponiedziałek starają się zawalczyć o uwagę klientów.

Jak świętować?

Kupować… ale przede wszystkim sprzedawać! To bardzo dobry moment, żeby zastanowić się jak zaplanować strategię marketingową pod Back Friday i Cyber Monday. Jak wykorzystać zwiększoną aktywność klientów, żeby skusili się właśnie na naszą ofertę?

Najczęściej spotykane rodzaje zachęt:

  • zniżki,
  • przeceny,
  • rabaty,
  • darmowa dostawa,
  • darmowy zwrot.

To działa. Skuszeni obniżkami konsumenci starają się w tym czasie z wyprzedzeniem wybrać świąteczne prezenty dla najbliższych. Często też szukają przedmiotów, którymi już wcześniej byli zainteresowani, a teraz mogą je kupić w bardziej korzystnej cenie.

W Czarny Piątek pole do popisu mają duże centra handlowe, sieciówki. Swoimi przecenami, które sięgają nawet do 70%, zapraszają klientów do swoich siedzib, w sklepach robi się wtedy tłoczno. Na każdego działa „ostatnia szansa”, „tylko teraz”, „ostateczna promocja” i 99 zł zamiast 100 zł 🙂 – nie chcemy przecież stracić szansy na dobre ceny!

Czy polowanie na promocje się opłaca?

Wszystko zależy, ale według badań (Raport Deloitte 2016) ponad 70% sklepów internetowych wabi promocjami, które są fikcyjne. Choć ceny wydają się niższe, to najczęściej są celowo podwyższane kilka dni przed samym świętem wyprzedaży. Oczywiście część ze zniżek jest realna, docenią je klienci wierni marce, którzy na bieżąco śledzą ceny swoich ulubionych produktów.

Co zrobić żeby zyskać na promocjach? Każdy sprzedawca powinien jeszcze raz zadać sobie pytania – co i do kogo sprzedaje? Dobrą praktyką jest przeanalizowanie grup docelowych, które korzystają z naszej oferty, a także wypracowanie na ich podstawach person zakupowych. Persony to archetypy klientów, którzy często trafiają do naszego sklepu. Skoro korzystają z naszego asortymentu z dużą częstotliwością, to znamy ich potrzeby i możemy stworzyć promocje, odpowiadające ich upodobaniom. To może klientom ułatwić podejmowanie decyzji zakupowych.

Zwiększ sprzedaż!

Promocje działają na klientów świetnie. Jak dotrzeć do nich z informacją o naszych „okazyjnych cenach”? W dobie internetu jest to z jednej strony dużo prostsze – wystarczy dobre hasło, przyciągająca uwagę grafika. Z drugiej strony wszyscy mają takie możliwości, więc coraz trudniej przebić się ze swoim komunikatem do klienta. Jeśli prowadzisz swój biznes w różnych kanałach sprzedaży, to bardzo dobrze. Możesz wykorzystać ich zwiększony potencjał. Część klientów przyjdzie w piątek do twojego sklepu stacjonarnego, żeby obejrzeć asortyment i dokonać zakupu. Druga część skorzysta z promocji na zakupy przez internet, będzie to dla nich wygodniejsze. Przecież nie lubią tracić czasu na jeżdżenie po sklepach, preferują dostarczenie towaru pod wskazany adres.

E-commerce

Prowadzisz firmę handlową i  zastanawiasz się czy e-sklep to dobry pomysł? Trendy w branży mówią same za siebie – 15 milionów Polaków robi zakupy przez internet. Wartość rynku e-commerce dynamicznie rośnie. Sprawdź co mówią na ten temat eksperci Shoper i enova365, podczas webinarium o podwójnej mocy e-sprzedaży. Z webinarium dowiesz się jakie są obecnie trendy, jakie możliwości dają nowoczesne platformy sprzedażowe i z jakich systemów warto korzystać.

Zastosowanie zintegrowanych narzędzi do zarządzania biznesem przynosi dobre efekty:

  • ułatwia pracę,
  • oszczędza czas,
  • zwiększa efektywność.

Masz już pomysł jak wykorzystać Black Friday  i Cyber Monday na korzyść swojej firmy?
Powodzenia podczas zakupowego szału!

webinarium-e-sprzdaz-2019