Tarcza antykryzysowa – czy rzeczywiście pomoże przedsiębiorcom?

15.05.2020

Z powodu pandemii koronawirusa (COVID-19), nie mogąc świadczyć usług, ucierpiały niektóre polskie firmy. Rząd wprowadza liczne zmiany w przepisach, przesuwa ustalone wcześniej terminy. 

Można się pogubić… Dodatkowo, część firm musiało w bardzo szybki sposób dostosować się do pracy zdalnej. Jak się nie zgubić w ilości zmian i nadal płynnie pracować?

Kryzys

W marcu 2020 roku aż 7 800 osób straciło pracę w ramach zwolnień grupowych. Pomimo tego, że obostrzenia już są luzowane, skutki pandemii niektórzy przedsiębiorcy będą odczuwać jeszcze bardzo długo. Rząd wprowadza liczne zmiany i przekłada niektóre terminy>> obowiązujące przedsiębiorców np. JPK_VAT, PPK, PIT. Z drugiej strony wprowadza tzw. Tarczę antykryzysową, która zakłada np. nowe zasiłki. Wszystko, aby pomóc polskim firmom.

Wsparcie oferuje także Polski Fundusz Rozwoju. Uruchomiony został program Tarczy finansowej, który skierowany jest do ponad 670 000 polskich firm. Z subwencji mogą skorzystać zarówno mikro, jak i małe, średnie ale też duże przedsiębiorstwa. Wnioski można już składać

 

Systemy informatyczne wspierają przedsiębiorców

Przy takim ogromie zmian prawnych, większość księgowych kadrowych i zarządzających przedsiębiorstwami po prostu nie nadąża z czytaniem nowych ustaw. Z pomocą przychodzą systemy informatyczne np. enova365, która od początku zmian związanych z tarczą antykryzysową wydała 6 wersji swojego oprogramowania. Co ważne, dla Klientów z aktualną gwarancją, producent wszystkie zmiany dostarczał bez dodatkowych opłat.

 

Praca zdalna

A co z codzienną pracą? Nie w każdej branży pracownicy są przygotowani na pracę we własnym domu i to nie chodzi tylko o sprzęt jak laptop (nie wchodząc w szczegóły związane z dostępem do Internetu, zmuszeniem rodziców do bycia nauczycielami, małej przestrzeni itp.). Często problemem jest brak dostępu do danych poza siedzibą firmy albo problem kontroli nad swoimi pracownikami, czy rzeczywiście wykonują swoje obowiązki.

Co można zrobić? Po pierwsze zaufać pracownikom i nie sprawdzać ich na każdym kroku, tylko wypracować przyjazny dla wszystkich model raportowania.

Po drugie, zastanowić się nad oprogramowaniem, które pozwana na przekierowywanie rozmów z telefonów stacjonarnych, na organizowanie spotkań on-line. Ale najważniejszy będzie system, który pozwala na łączenie się z bazą firmową i bieżące wprowadzanie do nich danych z różnych działów firmy. Tutaj raz jeszcze odwołamy się do systemu enova365, polskiego ERPa, który pozwala na łączenie się z poziomu przeglądarki i zapewnia dostęp do danych firmowych 24 godziny na dobę.

 

Jesteś przedsiębiorcom i chcesz wiedzieć, w jaki sposób możesz uzyskać subwencję od PFR? A może zaciekawiło Cię oprogramowanie, które pomaga przetrwać kryzys i do tego umożliwia pracę zdalną? 21 maja 2020 roku odbyło się webinarium organizowane przez PFR i enova365. Zarejestru się i zobacz nagranie!