Portal pracownika – mobilnie

18.04.2017

Portale pozwalają pracownikom na wgląd do ich danych kadrowo płacowych czy składanie wniosków online.  W połączeniu z dostępem przez urządzenia mobilne, tworzą doskonałe rozwiązaniem do tak zwanej samoobsługi pracowniczej.  

Jak działa portal pracownika?

Portal pracownika to platforma internetowa, po zalogowaniu do której pracownik może sprawdzić swoje aktualne dane kadrowe płacowe czy przesłać formularz zgłoszeniowy do przełożonego czy działu kadr. Portal może być przygotowany pod zamówienie konkretnej firmy, na rynku są również dostępne gotowe rozwiązania. Przykładem jest enova365 Pulpit Pracownika, która razem z enova365 Kadry Płace tworzy kompletne rozwiązanie do samoobsługi pracowniczej.

Po zalogowaniu się do pulpitu, pracownik może między innymi:

  • Sprawdzić swoje aktualne dane osobowe (adres, stan cywilny itp.) i złożyć wniosek o ich zmianę
  • Przekazać informacje o zwolnieniu chorobowym
  • Sprawdzić swój dostępny limit urlopowy i złożyć wniosek o urlop
  • Wysłać wniosek o delegację
  • Prześledzić dane dotyczące swojego czasy pracy czy wypracowanych nadgodzin
  • W przypadku pracy zmianowej, zapoznać się ze swoim aktualnym i przyszłym grafikiem pracy
  • Pobrać aktualny pasek wypłaty

Lista dostępnych funkcji może być rozszerzana bądź ograniczana w zależności od potrzeb i polityki wewnętrznej firmy. Dostęp do pulpitu obywa się online i jest zabezpieczony protokołem https oraz indywidualnymi hasłami logowania.

Dostęp poprzez aplikację mobilną

Portale dostępne przez przeglądarkę internetową ułatwiają pracownikowi złożenie wniosku czy sprawdzenie harmonogramu pracy kiedy jest on przed komputerem. W przypadku gdy pracownik jest aktualnie poza firmą, bądź też nie pracuje on z użyciem komputera, dostęp do portalu może być utrudniony.

Dlatego doskonałym rozwiązaniem są systemy do samoobsługi pracowniczej dostępne na urządzenia mobilnie (smartfony czy tablety), takie jak enova365 w wersji Multi, która pozwala na dostęp do Pulpitów poprzez aplikacje mobilną na urządzenia z systemem Android. Pracownik zyskuje więc dostęp do swoich danych, bezpośrednio z telefonu komórkowego.

Rozwiązanie dla średnich i dużych przedsiębiorstw

Portale pracownicze w oczywisty sposób przynoszą korzyści samym pracownikom, którzy zyskują łatwy dostęp do swoich danych kadrowych. Z perspektywy firmy to jednak o wiele szersze rozwiązanie które usprawnia pracę całego przedsiębiorstwa. Zwłaszcza w przypadku organizacji zatrudniających kilkaset pracowników, pracujących w strukturze rozproszonej czy w modelu zmianowym.

Informacje o złożonych przez pracowników wnioskach urlopowych czy zwolnieniach chorobowych są natychmiast dostępne dla wszystkich uprawnionych osób, dzięki czemu firma może szybciej reagować np. na nieprzewidziane zmiany w grafikach pracy.

Samoobsługa pracownicza przyspiesza również czas obiegu informacji w firmie, ogranicza papirologię czy wreszcie ułatwia pracę dla działów HR.