HR Automation – jak będzie wyglądała przyszłość kadr?

27.11.2017

Proces rekrutacji przenosi się coraz częściej w wirtualny wymiar.
Odkąd HR-owcy zaprzyjaźnili się z digital marketingiem, wykorzystują video-konferencje, chaty, media społecznościowe i inne formy komunikacji.
Czy w takiej sytuacji obawa przed automatyzacją w obszarze HR ma jakiekolwiek uzasadnienie?

Osoby poszukujące pracy coraz szybciej  i sprawniej podejmują decyzję o podjęciu zatrudnienia. Dynamiczny rozwój rynku i spadek bezrobocia, sprawił że pracodawcy mają problem ze znalezieniem specjalistów na wybrane stanowiska. Rosną też oczekiwania: wyższe wynagrodzenia, szybszy awans i pakiet benefitów.

Zatem w działach HR pracy przybywa z każdym dniem. Zgodnie z najnowszymi raportami, działy personalne skarżą się na zbyt dużą liczbę obowiązków. W niektórych sektorach na jednego HR-owca przypada około 40% pracowników więcej. Dlatego coraz więcej firm korzysta z oprogramowania ERP, które pomaga managerom HR w organizacji czasu pracy i optymalizacji zadań.

HR Automation – jak wspiera kadry i dlaczego to przyszłość rozwoju

Obecnie największą popularnością cieszą się wielozadaniowe systemy kadrowo-płacowe. Producenci kładą nacisk na szybką i sprawną komunikację oraz dostęp do urządzeń mobilnych. Wygodnie nam sięgnąć po smartfon dlatego przyjazny użytkownikowi interfejs jest priorytetem.

Przykładem może być moduł Kadry i Płace w programie enova365 który nie tylko jest łatwy w obsłudze, ale przede wszystkim intuicyjny i szybki w nawigacji. Jak widać poniżej, mamy dostęp do każdego obszaru, a system nas prowadzi. Producent udostępnia bezpłatne demo. Dostępność systemu enova365 na telefony komórkowe (z systemem Android) oznacza również brak konieczności inwestowania w urządzenia dostępowe dla pracowników.

 

 

System wykona mniej lubiane czynności

Oczywiście jeśli Excel to Twój żywioł, nie ma przeszkód by to zmieniać. Wręcz przeciwnie, można mieć dostęp do dużych danych, za pomocą kilku kliknięć. Koniec ze skanowaniem dokumentów i gromadzeniem teczek pracowniczych. Wszystkie ważne informacje znajdują się w jednym systemie i każdy pracownik ma do nich wgląd.

Standardowe funkcje to:

– digitalizacja dokumentacji pracowniczej

– uporządkowanie zaimportowanych dokumentów, tak by można było je wyszukać lub odzyskać

– przechowywanie skanów dokumentów jako załączników, które można udostępnić na innych urządzeniach

– ułatwienie w generowaniu raportów i analiz.

Możliwości jest znacznie więcej natomiast wszystko zależy od potrzeb firmy. Inaczej będzie wyglądało wdrożenie systemu dla małego przedsiębiorstwa a inaczej w dużej korporacji. Najlepiej skorzystać z darmowego audytu i ocenić które moduły są niezbędne.

Jeśli Twoja firma zajmuje się outsourcingiem będziesz potrzebował szybkiej ewidencji danych pracowników. Stąd bardzo istotny jest wybór właściwego rozwiązania, które będzie z jednej strony na bieżąco rozwijane i dopasowane do zmian prawnych, ale równocześnie będzie posiadało platformę komunikacji miedzy pracownikiem, a działem HR .

Dowiedz się więcej: