Dlaczego pracownicy odchodzą z firmy?

19.09.2017

Wszystkie media branżowe z mniejszym lub większym zaangażowaniem donoszą, że obecnie w Polsce istnieje tzw. rynek pracownika. To z kolei przekłada się na coraz większą fluktuację pracowników. Jakie są więc najczęstsze powody, dla których ludzie zmieniają pracę?

Co o chodzi z „rynkiem pracownika”?

W lipcu tego roku bezrobocie w Polsce wyniosło 7,1 %, znajduje się więc na poziomie niewiele wyższym niż tak zwane bezrobocie frykcyjne. Oznacza to, że pracownicy mogą dzisiaj dość łatwo zmienić pracodawcę jeśli nie odpowiadają mu aktualne warunki. Oczywiście sytuacja różnie wygląda w zależności od branży i lokalizacji, generalnie jednak pracodawcy muszą coraz bardziej starać się o pozyskanie i utrzymanie swoich pracowników. Jakie więc są najczęstsze powody zmiany pracy?

Zarobki i…

Mając szansę na lesze zarobki, czy też wyższe stanowisko jesteśmy w stanie zmienić pracę. Ale nie są to jedyne powody podjęcia się takiego kroku. Serwis Pracuj.pl w zeszłorocznej edycji badania „Specjaliści na rynku pracy” zapytał grupę pracowników o najczęstsze powody odejścia z obecnego stanowiska w celu znalezienia nowego.

  • Wysokość wynagrodzenia – 70% badanych zmieniło pracę ze względów finansowych, z czego aż połowa z tej grupy określiła swoje dotychczasowe zarobki jako zdecydowanie zbyt niskie.
  • Brak doceniania w pracy – spośród wszystkich uczestników badania aż 45% jako jeden z głównych powodów podało również brak docenienia na obecnym stanowisku.
  • Atmosfera pracy – aż 25% badanych wskazało na złą atmosferę w pracy a 15% zmieniło firmę ze względu na złe relacje z dotychczasowymi przełożonymi.

W wynikach badania “Salary Tracker” przeprowadzonego przez firmę Advisory Group TEST Human Resoursces z kolei niemalże co trzeci badany (29%) jako powód do odejścia z pracy wybrał brak możliwości rozwoju, 28% podało niskie wynagrodzenie, 23% sytuację osobistą.

Rynek pracownika to szansa na lepszą posadę

Aktywne poszukiwanie pracowników przez firmy daje nam możliwość relatywnie szybkiego znalezienia nowego miejsca zatrudnienia. Niewielka ilość potencjalnych kandydatów w stosunku do obecnej ilości ofert pozwala im nie tylko zawalczyć o wyższą pensję, ale również wiele atrakcyjnych dodatków.

Dlatego firmy prześcigają się w tworzeniu dodatkowych bonifikat, które przyciągną nowych pracowników. Wśród najczęściej występujących bonusów pojawiają się karty na siłownię, karnety do kina, prywatną opiekę medyczną a nawet skrócony czas pracy, czy też możliwość wykonywania części swoich obowiązków zdalnie.

HR i EB

Rynek pracownika to także szansa dla specjalistów z sektora Human Resources oraz Employer Branding. Coraz większe wymagania ze strony pracowników, oznaczają że pracodawcy będą musieli położyć większy nacisk na rozwój tych działów firmy. Jak widać po aktualnej sytuacji z w liniach Ryanair, brak pracowników może mocno odbić się na wynikach firm.