Czy ktoś widział PIT 2020?

13.01.2020

Chcesz wiedzieć gdzie aktualnie jest Twój PIT? Nie pamiętasz do kiedy obowiązują terminy, a zależy Ci żeby trzymać rękę na pulsie? Z naszego artykułu dowiesz się kiedy i gdzie znajdziesz swój PIT.

Rewolucja e-PIT trwa od zeszłego roku, wówczas po raz pierwszy Urząd Skarbowy sam rozliczył za nas e-PITy (dotyczyło to podatników rozliczających się za 2018 rok na formularzu PIT-37 lub PIT-38, usługa udostępniała także PIT-OP).

W 2020 roku usługa e-PIT jest dostępna (do rozliczeń za 2019 rok) dla osób fizycznych, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą i składają PIT-36, PIT-36L oraz płacących zryczałtowany podatek dochodowy, rozliczających się na PIT-28.

Zastanawiasz się gdzie jest Twój PIT?

Pracodawca jest zobowiązany przesłać go do Ciebie do końca lutego. Ponieważ w tym roku ten dzień przypada na sobotę, został wydłużony do 2 marca 2020 roku.

Już od 17 lutego 2020 roku (oficjalnie termin przypada na 15 lutego, został więc wydłużony) będziesz mógł sprawdzić swój PIT na stornie www.podatki.gov.pl

Co możesz zrobić z gotową deklaracją?

  • możesz zaakceptować bez zmian,
  • poprawić (np. oddać 1% podatku komuś innemu niż rok temu),
  • uzupełnić (np. ulgi i odliczenia),
  • odrzucić i złożyć samodzielnie,
  • nie odrzucać, ale złożyć zeznanie papierowe – przygotowane e-zeznanie zostanie uznane za niezłożone.

Do końca kwietnia należy złożyć wszystkie zeznania podatkowe PIT dla rozliczenia za rok 2019, wyjątkiem jest PIT-28, którego termin upływa 2 marca 2020 roku.
Jeżeli do 30 kwietnia 2020 roku, nic nie zrobisz z PIT-36/PIT-37 zostanie automatycznie zaakceptowany.

W związku z wejściem w życie w ubiegłym roku Zerowego PIT dla osób poniżej 26. roku życia, przypominamy, że one także muszą składać deklaracje.

Kolejną nowością, jest Mikrorachunek podatkowy – od 1 stycznia 2020 roku wpłaty za PIT realizowane za jego pośrednictwem, swój indywidualny numer rachunku możesz sprawdzić na dwa sposoby:

  • na stronie www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego
  • udając się do dowolnego urzędzie skarbowym

Dla ułatwienia infografika! 🙂

terminy-pit-2020