Chmura w biznesie
Polskie firmy przenoszą się do chmury
Wg najnowszych danych, szacuje się, że w niedalekiej przyszłości ponad 80 proc. przedsiębiorstw będzie wykorzystywać rozwiązania cloud computing w prowadzeniu swojego biznesu. Technologia otwiera przed firmami nowe możliwości rozwoju biznesu dzięki zaawansowanym narzędziom, bez ponoszenia wysokich kosztów wejścia.
Cyfrowa rewolucja
Polski rynek przechodzi swoistą cyfrową rewolucję, a coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na przeniesienie swojego biznesu na wyższy poziom, dzięki technologii cloud computing. Już dziś wartość polskiego rynku rozwiązań chmurowych sięga 1,5 mld złotych i stale się rozwija.
Trendy i możliwości
Wykorzystanie technologii chmurowej w zarządzaniu firmą pozwala nadążyć za wymaganiami Klientów oraz otwiera przed biznesem zupełnie nowe możliwości, jak np. wykorzystanie pracy zdalnej czy zapewnienie większego bezpieczeństwa danych. O zaletach rozwiązań chmurowych, technologii i zyskach piszemy na naszym blogu.
Artykuły
Wiedza, trendy i doświadczenie na temat transformacji cyfrowej polskich przedsiębiorstw. Poznaj rolę technologii cloud computing w biznesie i odkryj korzyści dla siebie.
Chmura prywatna, chmura publiczna, chmura hybrydowa? Jaki rodzaj chmury wybrać?
Uruchomienie aplikacji w chmurze pozwala na wykorzystanie zalet nowoczesnych technologii i zapewnia bezpieczeństwo danych. Chmura obliczeniowa to jednak bardzo szerokie pojęcie, które można rozróżniać na wiele sposobów. […]
Bezpieczeństwo danych w chmurze
Odpowiednia ochrona danych to jeden z kluczowych aspektów działalności każdej firmy. Jednym z najbezpieczniejszych sposobów na przechowywanie danych firmy jest chmura obliczeniowa. […]
Wynajem systemu ERP – 5 najważniejszych korzyści
Rozwiązania chmurowe towarzyszą nam od dawna w codziennym życiu. Korzystamy z poczty elektronicznej czy przesyłania danych za pośrednictwem sieci Internet. Coraz częściej, technologia cloud computing obecna jest w biznesie, […]
enova365 najlepszym ERP/CRM w chmurze!
Po raz ósmy Computerworld zorganizował Best in Cloud. Tegorocznym laureatem kategorii Najlepszy produkt ERP/CRM została enova365! […]
Chmura – najczęściej zadawane pytania
FAQ: prezentujemy najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi o wykorzystywanie technologii chmurowej w firmie, narzędziach i możliwościach jakie daje chmura Twojemu biznesowi.
Charakteryzuje się umieszczeniem wszystkich lub części zasobów firmy na serwerze firmowym lub zewnętrznym, który nie jest bezpośrednio zarządzany przez organizację. Dzięki umieszczeniu zasobów firmowych w chmurze, zyskujesz dostęp do swoich danych za pośrednictwem Internetu z dowolnego miejsca i o każdej porze.
W chmurze możesz uruchomić oprogramowanie ERP, narzędzia do wykonywania kopii zapasowych wraz z ich przechowywaniem oraz infrastrukturę IT (serwery i oprogramowanie baz danych).
Korzystanie z chmury prywatnej charakteryzuje się tym, że zasoby infrastrukturalne, tj. serwery, oprogramowanie bazodanowe etc. należą do Ciebie – korzystasz z technologii umożliwiającej dostęp do danych z dowolnego miejsca, natomiast wszystkie zasoby, licencje programów operacyjnych obsługa i serwis są po Twojej stronie.
Chmura publiczna to wynajem wszelkiej niezbędnej infrastruktury wraz z jej oprogramowaniem oraz usugą seriwsu od dostawcy – lokalnego – wówczas mówimy o wynajmie chmury w data center, lub globalnego tj. rozwiązanie Microsoft Azure, Google Cloud czy Amazon Webservices. Całość obsługi potrzebnego sprzętu leży po stronie dostawcy chmury. Ty instalujesz w niej swoje oprogramowanie.
Chmura hybrydowa – to rodzaj instalacji, w której możesz połączyć dwa powyższe modele, instalując część swoich zasobów w chmurze prywatnej, należącej do Ciebie a część przy wykorzystaniu chmury publicznej.
Baza danych i oprogramowanie znajduje się na serwerze chmurowym, a Ty zyskujesz dostęp do zasobów Twojej firmy z dowolnego urządzenia o każdej porze w zamian za wygodną opłatę abonamentową. Jedyny warunek to dostęp do Internetu.
Instalacja systemu ERP obejmuje licencje na program oraz środowisko, w którym oprogramowanie jest zainstalowanie (serwer, baza danych etc.). Zakupione licencje systemu ERP mogą zostać uruchomione w chmurze, wówczas mamy do czynienia z modelem ASP, możesz również wynajmować jedynie infrastrukturę serwerową – wtedy korzystasz z modelu IaaS. Model SaaS natomiast to wynajem wszystkich potrzebnych zasobów – zarówno licencji na oprogramowanie jak i infrastruktury w ramach jednej usługi.
Wszystkie modele chmurowe charakteryzują się prostym sposobem rozliczania – płacisz wygodny, cykliczny abonament. Dlatego też korzystanie z oprogramowania ERP w ramach wyżej opisanych modeli nazywamy również modelami subskrypcyjnymi.
To niewątpliwa zaleta oprogramowania do zarządzania firmą pracującego w chmurze. Należy jednak pamietać, że nie każdy system jest przeznaczony do pracy w chmurze w ogóle, istnieją również ograniczenia funkcjonalne w kontekście instalacji w chmurze prywatnej czy wybranej chmurze publicznej.
Najlepszym krokiem jest zdecydowanie się na oprogramowanie gotowe do pracy w każdym środowisku chmurowym, otrzymujesz wówczas pełnię funkcjonalności systemu ERP dopasowanego do Twoich potrzeb. Przykładem systemu ERP gotowego do pracy w każdej chmurze, jest oprogramowanie enova365. Potwierdzeniem innowacyjności tego rozwiązania jest przyznanie mu nagrody w kategorii Najlepszy system ERP/CRM w chmurze w konkursie organizowanym przez redakcje Computerworld w 2020 roku.
Wykorzystywanie systemu ERP w modelu subskrypcyjnym niesie za sobą wiele zalet. Jedną z nich są przejrzyste zasady użytkowania oprogramowania w chmurze. Wybierasz z listy funkcjonalności dostępnych w systemie te, których potrzebujesz i w zamian za wygodny, cykliczny abonament zyskaj możliwość pracy na zawsze aktualnych danych, w dowolnym miejscu i z dowolnego urządzenia.
Jak zacząć? Najlepiej skontaktować się z Autoryzowanym Partnerem systemu ERP enova365, który przeanalizuje Twoje potrzeby, dobierze odpowiednie moduły programu i przeprowadzi Cię przez usługę wdrożenia ich do Twojego biznesu oraz uruchomi system w wybranym przez Ciebie modelu chmurowym.
Przed decyzją zakupową zapytaj o bezpłatną prezentację możliwości systemu ERP w chmurze.