Wynajem systemu ERP – 5 najważniejszych korzyści

21.08.2020

Rozwiązania chmurowe towarzyszą nam od dawna w codziennym życiu. Korzystamy z poczty elektronicznej czy przesyłania danych za pośrednictwem sieci Internet. Coraz częściej, technologia cloud computing obecna jest w biznesie,

 a szacuje się, że w niedalekiej przyszłości, ponad 80% firm w Polsce będzie wykorzystywać ją w swojej działalności.Wśród zasobów, jakie można uruchomić w chmurze oczywistym elementem, w prowadzeniu firmy jest oprogramowanie ERP.

Wynajem ERP, czyli model subskrypcyjny

System ERP w modelu subskrypcyjnym to jedna z opcji zakupu oprogramowania do zarządzania firmą, na którą mogą zdecydować się przedsiębiorcy. Oznacza korzystanie z systemu ERP w formie usługi, w zamian za wygodny, cykliczny abonament odpowiadający wielkości instalacji i zakresowi licencji na program.

System ERP w chmurze

Korzystanie z oprogramowania ERP w modelu subskrypcyjnym jest zatem niczym innym, jak wynajmem systemu ERP uruchomionego w chmurze. W grę wchodzi tutaj nie tylko wynajem licencji na oprogramowanie (tzw. model ASP) lub wszelkich zasobów potrzebnych do uruchomienia instalacji – infrastruktury IT (tzw. model IaaS), ale i kompletnego modelu, w którym jako usługę wynajmujemy zarówno licencje systemu jak i zaplecze IT (tzw. model SaaS).

Oprogramowanie ERP w chmurze: 5 najważniejszych korzyści biznesowych

1. Praca zdalna i dostęp do danych z dowolnego miejsca

Dostęp do danych w czasie rzeczywistym to nie tylko niewątpliwa zaleta, ale i czynnik budujący przewagę konkurencyjną. Na podstawie danych podejmujemy strategiczne decyzje, a dostęp do nich z dowolnego miejsca pozwala na szybkie reagowanie w każdej sytuacji.

Dzięki umieszczeniu oprogramowania w chmurze, efektywnie wykorzystujemy pracę zdalną. Każdy pracownik zyskuje dostęp do swojego miejsca pracy, wystarczy jedynie połączenie z siecią Internet, a fizyczna lokalizacja przestaje mieć znaczenie.

Sprawne dostosowanie procedur przedsiębiorstw do pracy w trybie home office miało kluczowe znaczenie dla biznesu w ostatnich miesiącach, gdy świat i gospodarka mierzyły się z globalnym lock downem. Firmy, które przeniosły się do chmury sprawnie zareagowały na zmieniającą się rzeczywistość, a ciągłość ich pracy nie była zagrożona.

2. Niski próg wejścia i brak mrożenia kapitału

Inwestycja w oprogramowanie ERP to często w budżecie firmy poważny wydatek – nie musi jednak tak być. W odróżnieniu od zakupu licencji na dożywotnią własność (w modelu on-premise), model subskrypcyjny charakteryzuje się abonamentową opłatą za korzystanie z systemu ERP w formie usługi. Oznacza to niski próg wejścia w inwestycję. Przedsiębiorca zyskuje oprogramowanie do zarządzania w pełni funkcjonalności, jednak z związku z opłatą „za zużycie”, nie ponosi kosztów z góry, czyli wykupienia licencji systemu na własność czy zakupu infrastruktury IT (serwery, bazy danych, etc.) potrzebnych do jego uruchomienia.

3. Bezpieczeństwo

Odpowiednie zabezpieczenie firmowych danych to jeden z kluczowych aspektów w polityce bezpieczeństwa każdej z firm. Obecnie przechowywanie danych firmy w chmurze zapewnia im bezpieczeństwo w najwyższym stopniu. Dane i automatycznie wykonywane w ramach usługi kopie zapasowe, chronione są przed utratą spowodowaną nie tylko mechanicznym zniszczeniem komputerów i serwerów, ale i niekontrolowanym wyciekiem, ze względu na restrykcyjne normy obowiązujące dostawców rozwiązań chmurowych. Co więcej dostawcy chmur obliczeniowych zobligowani są również do przestrzegania norm prawnych w zakresie przechowywania danych osobowych czy innych danych wrażliwych (np. RODO).

4. Wygoda i przejrzyste zasady

Korzystanie z systemu ERP, który w jest dopasowany do działalności przedsiębiorstwa i dzięki odwzorowaniu jego struktury, optymalizuje procesy zachodzące w firmie, niesie za sobą wiele korzyści biznesowych. Decyzja o uruchomieniu oprogramowania ERP w formie usługi, w modelu subskrypcyjnym do długiej listy korzyści dodaje również wygodę rozliczeń i przejrzyste zasady korzystania z takiego systemu. W modelu usługowym korzystasz z oprogramowania wtedy, kiedy go potrzebujesz, w ramach abonamentu. W momencie gdy Twoja firma nie potrzebuje systemu ERP, po prostu rezygnujesz z usługi.

5. Aktualność oprogramowania

Oprogramowanie ERP zawsze zgodne z przepisami to gwarancja bezpieczeństwa dla przedsiębiorstwa i zapewnienie ciągłości jego działania. Korzystanie z systemu ERP dostarczanego w formie usługi daje dostęp do aktualnej wersji oprogramowania, nie wymaga od użytkownika samodzielnego instalowania nowych wersji – ta kompetencja w ramach opłaty abonamentowej realizowana jest przez dostawcę oprogramowania, nie musisz martwić się o aktualizowanie swojej licencji. Zyskujesz gwarancję, że pracujesz na oprogramowaniu dostosowywanym do obowiązujących przepisów prawnych.

W jakich firmach system ERP w chmurze sprawdzi się najlepiej?

Korzystanie z systemu ERP w chmurze to opcja dobra dla każdej firmy. Niezależnie od budżetu czy wielkości instalacji, powyższe zalety to kluczowe aspekty prowadzenia każdego przedsiębiorstwa. Dostęp do danych, zgodność z przepisami czy bezpieczeństwo firmowych zasobów to kwestie istotne dla firm o różnej wielkości i z każdej branży. Najistotniejszy w dopasowaniu do wielkości i specyfiki przedsiębiorstwa będzie dobór odpowiednich funkcjonalności, natomiast sam sposób korzystania z oprogramowania ERP w formie usługi, sprawdzi się dla każdego biznesu.