Wybór systemu ERP do firmy – na co zwracać uwagę? 10 najczęściej zadawanych pytań cz. 2

11.10.2019

Planujesz wdrożenie oprogramowania klasy ERP w swojej firmie? Poznaj odpowiedzi na podstawowe i najważniejsze pytania, padające podczas wyboru systemu.

W ostatnim artykule pt. Czego jeszcze nie wiesz o ERP? 10 najczęściej zadawanych pytań cz. 1 przedstawiliśmy odpowiedzi na podstawowe pytania, dotyczące tego, czym jest system ERP, z czego się składa i kto skorzysta z jego możliwości. W tej części skupimy się na najpopularniejszych pytaniach, związanych z procesem zakupowym i  wdrożeniem systemu klasy ERP do firmy.

6. Czy system ERP można rozbudować?

Tak. enova365 oferuje szereg modułów, które pozwalają dopasować funkcjonalności do potrzeb organizacji. W miarę rozwoju firmy i poszerzania zakresu działalności możliwe jest poszerzanie dostępnych funkcji oraz rozwijanie ERP o kolejne moduły.

7. Czy system ERP można zintegrować z innymi narzędziami, wykorzystywanymi w firmie?

enova365 posiada moduł Integrator, który umożliwia połączenie z innymi rozwiązaniami branżowymi. Dzięki temu system ERP połączy wszystkie dane biznesowe i będzie stanowił kompleksowe wsparcie dla organizacji.

System daje możliwość integracji z zewnętrznymi aplikacjami i webserwisami poprzez interfejs programistyczny aplikacji API (ang. Application Programming Interface). Dzięki temu możesz np.:

  • współpracować z firmami kurierskimi i nadawać paczki z poziomu enova365 (moduł dodatkowy „Kurierzy”);
  • wysyłać wiadomości SMS z systemu za pośrednictwem bramki (moduł dodatkowy „SMS”)
  • zlecać przelewy oraz sprawdzać stan rachunku bankowego bez konieczności logowania się do webserwisu banku (moduł dodatkowy „Elektroniczne Wyciągi Bankowe”).

8. Ile kosztuje system ERP?

Prawidłowa odpowiedź brzmi – to zależy od potrzeb i zakresu funkcjonalności. Dzięki modułowej budowie możliwe jest dobranie dokładnie tych rozwiązań, które odpowiadają działalności przedsiębiorstwa. Przekłada się to na cennik, który jest na tyle elastyczny, by zarówno duża firma jak i mikroprzedsiębiorstwo znalazło opcję, dopasowaną do skali biznesu.

Ponadto istnieją trzy modele licencjonowania systemu ERP enova365:

  • Zakup – nabywca staje się dożywotnim właścicielem licencji z możliwością aktualizacji oprogramowania do nowej wersji;
  • Abonament – możliwość wynajęcia wybranych modułów systemu z odnawialną opłatną;
  • Chmura – w tym modelu na podstawie stałej opłaty otrzymujemy dostęp do oprogramowania, znajdującego się na zewnętrznym serwerze.

9. Czy do wdrożenia potrzebuję własnego zaplecza IT?

Przy zakupie lub rozliczeniu na zasadzie abonamentu niezbędny będzie własny serwer, na którym zostanie zainstalowany system. Organizacje, które nie chcą inwestować we własną infrastrukturę, mogą skorzystać z opcji oprogramowania umieszczonego w chmurze. Przykładowo enova365 jest dostępna w modelu abonamentowym na serwerze Microsoft Azure. W tej opcji użytkownik nie musi także pamiętać o aktualizacji oprogramowania i obsłudze technicznej – ta jest zapewniana w ramach dostępu do usługi.

Nie musisz jednak znać tajników informatyki, by zainstalować system enova365 w swojej firmie. Zajmują się tym pracownicy, należący do sieci Autoryzowanych Partnerów. Po przeprowadzeniu kompleksowej konfiguracji oprogramowanie jest od razu gotowe do pracy.

10. Jak wybrać system ERP?

Przed wyborem systemu ERP dobrze jest przeprowadzić analizę potrzeb w obrębie firmy. Jaki jest rozmiar przedsiębiorstwa? Czy księgowość prowadzona jest wewnątrz firmy, zlecana na zewnątrz, a może reprezentowana przez biuro rachunkowe? Taką analizę można przeprowadzić on-line, korzystając ze strony internetowej Jakwybracerp.pl.

Możesz także skorzystać z audytu u Autoryzowanego Partnera enova365. Nie tylko pomoże w wyborze obszarów wartych zaimplementowania, ale również przedstawi możliwość konfiguracji systemu wedle potrzeb firmy oraz przeprowadzi prezentację funkcjonalności oprogramowania.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o systemie ERP i jego możliwościach? Poznaj nasze kompendium wiedzy o oprogramowaniu dla biznesu.