Od 1 lipca VAT na osobnym rachunku

08.06.2018

Mechanizm podzielonej płatności, czyli z angielskiego split payment to obecnie gorący temat. Od 1 lipca 2018 roku możliwe będzie przelewanie kwoty VAT na osobne konto bankowe. Na szczęście dla przedsiębiorców, nie będzie to tak duża rewolucja jak wprowadzone w maju zmiany dotyczące RODO. W takim razie na czym polega mechanizm podzielonej płatności?

Split payment obowiązuje już w kilku krajach, między innymi w Czechach, Turcji oraz we Włoszech. Przepisy dotyczą jednak określonych branż. W Polsce będzie inaczej i zmiana ma dotknąć cały sektor B2B. Dlatego właśnie, inne kraje europejskie bacznie będą obserwować zachodzące u nas zmiany.

Jaki jest cel zmian?

Zmiany wprowadzane przez Ministerstwo Finansów mają na celu uszczelnienie systemu podatkowego. Osobne konta VAT mają zapobiec unikaniu płacenia podatku do Skarbu Państwa. Mniej będzie sytuacji, w których 25 dnia miesiąca przedsiębiorca zastanawia się skąd wziąć środki za opłacenie podatku.

Na czym polega MPP

Mechanizm podzielonej płatności, to nowy sposób opłacania faktur VAT. Od 1 lipca możliwe będzie przelewanie kwoty faktury na dwa konta bankowe:

 • konto firmowe, gdzie znajdzie się kwota netto,
 • dedykowane konto dla kwoty VAT.

Co ważne, podmiotem decydującym w jakiej formie opłacić fakturę będzie nabywca. Dlatego może się zdarzyć, że za kilka miesięcy wiele firm będzie wystawiać faktury z numerami dwóch kont bankowych i w naturalny sposób obejmie to cały sektor B2B.

MPP blokuje także wykonywanie paczek przelewów, po przejściu na nowy system:
1 faktura = 1 przelew split payment na 2 konta.

Nowe faktury?

W szablonie wystawiania faktur niewiele się zmieni. Trzeba będzie pamiętać o poniższych elementach. Podaniu:

 • kwoty netto,
 • kwoty podatku,
 • numery faktury,
 • numeru umożliwiającego zidentyfikowanie usługodawcy.

Kogo obowiązują zmiany

Zmiany w przepisach obejmą tylko B2B. Dlatego spokojnie, za zakupy, które wymagają przelewu np. artykuły domowe oraz ubrania kupowane on-line, każda osoba fizyczna nadal będzie płaciła jednym przelewem na jeden numer kontaJ

Split payment może obowiązywać tylko podatników prowadzących konta w PLN. Rozliczenia walutowe nie będą podlegały zmianom.

Od kiedy?

Teoretycznie od 1 lipca. Dlaczego? Ponieważ rozliczanie w mechanizmie split payment będzie nieobowiązkowe. Najpierw musimy poczekać na decyzję Komisji Europejskiej w tej sprawie. Jeżeli wniosek zostanie przyjęty, zmiany mogą być obligatoryjne od początku 2019 roku. Czy tak będzie, czas pokaże. Ministerstwo Finansów daje sobie czas na przeanalizowanie funkcjonowania nowego mechanizmu, zanim obejmie on wszystkich przedsiębiorców.

Korzyści przejścia na MPP

Ministerstwo Finansów daje nam obecnie tylko przysłowiową marchewkę. Oczywiście, im więcej regularnego opłacania kwoty VAT, tym większe zyski dla Państwa.

Jakie korzyści zyskają firmy przechodząc na split payment?

 • zmniejszona kwota podatku,
 • brak odpowiedzialności solidarnej,
 • brak ordynacji podatkowej w stosunku do deklaracji, gdzie naliczony podatek to minimum 95% split payment.

Jak się przygotować?

Przejście na mechanizm podzielonej płatności będzie odczuwalna, w szczególności w mniejszych firmach. Trzeba będzie pamiętać, że środki na opłacenie kwoty VAT będą zamrożone, a w niektórych przypadkach także z nich opłacało się np. wynagrodzenia na początku miesiąca. Ministerstwo Finansów przewidziało ten problem, dlatego będzie można wnioskować o uwolnienie środków z konta VAT. Procedura będzie trwała 60 dni.

Uwaga: jeżeli w dniu, w którym środki mają zostać uwolnione,
na koncie nie będzie wnioskowanej kwoty, uwolnione zostaną tylko dostępne środki

Jakie obszary warto przygotować na split payment?

  • konto bankowe,
  • system finansowo-księgowy,
  • informację dla kontrahentów o nowym systemie opłacania faktur,
  • zweryfikować płynność finansową, być może zdywersyfikować środki jako te przeznaczone na działalność obrotową oraz na działalność administracyjną (np wynagrodzenia).

Chcesz wiedzieć, co eksperci z obszarów: bankowości, finansów i oprogramowania ERP myślą o split payment? Czytaj dalej