Rozwiązania chmurowe w sektorze MŚP

02.08.2016

64% pracowników przedsiębiorstw z sektora MŚP przyznaje, że rozwiązania mobilne pomagają oszczędzać czas i wspierają ich konkurencyjność. Aby w pełni wykorzystać potencjał technologii, nie wystarczą jednak przenośne urządzenia.

Kluczowe są usługi chmurowe, które gwarantują sprawne działanie organizacji w modelu elastycznej pracy z każdego miejsca, a w rezultacie umożliwiają dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa. Zapewniając bezpieczny dostęp do dokumentów, kluczowych aplikacji finansowych i sprzedażowych, korespondencji elektronicznej czy komunikacji wideo, rozwiązania chmurowe sprawiają, że smartfony i tablety stają się w pełni wydajnymi narzędziami pracy.
Pracownicy MŚP przyznają, że głównym czynnikiem pomagającym w odniesieniu sukcesu biznesowego jest lepsza komunikacja z klientami i redukcja kosztów dzięki technologii. Z badań przeprowadzonych przez Business Consulting Group wśród polskich MŚP wynika również, że przychody firm inwestujących w najnowsze technologie mobilne i chmurowe rosły o 21 p.p. szybciej, niż pozostałych organizacji.

Będąc partnerem Neckermanna jestem przede wszystkim przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą. Mam świadomość, że najnowsze technologie zwiększają sprzedaż i konkurencyjność, lecz niestety kosztują. Dzięki narzędziom Office 365 mamy dostęp do najnowszych technologii, na które po prostu nas staćJakub Puchajda Właściciel biur franchisingowych Neckermann Polska

Polskie MŚP odkrywają korzyści płynące z pracy zdalnej. Warto pamiętać, że urządzenia mobilne to zaledwie pierwszy krok, najważniejszy jest dostęp do istotnych z punktu widzenia biznesu danych, systemów, aplikacji, dzięki rozwiązaniom chmurowym. Usługa Office 365 jest odpowiedzią na tę potrzebę i sprawia, że użytkownik ma przy sobie na stałe przenośne biuro. Dzięki temu ma swobodny dostęp nie tylko do firmowej poczty, ale także wszystkich dokumentów, arkuszy czy prezentacji. Umożliwia mu to sprawna realizację zadań z dowolnego miejsca, także wtedy, kiedy ma najlepsze pomysły, a niekoniecznie siedzi przy biurku. Wystarczy, że pracownicy mają przy sobie urządzenie mobilne, na przykład Windows tablet z usługą Office 365 albo CRM Online i mogą w pełni wydajnie zrealizować swoje zadania służbowe, niezależnie od tego czy są właśnie w podróży pociągiem czy też wyszli z biura na wywiadówkę dziecka. Wiele innych rozwiązań adresujących potrzeby biznesowe przedsiębiorstwa znajdują się na Marketplace Microsoft Azure.

Biznes w chmurze

Aby poprawić jakość komunikacji, Neckermann zdecydował się na wdrożenie rozwiązania Microsoft opartego na usłudze Office 365 oraz wyposażenie pracowników w urządzenia mobilne. Pracownicy wizytujący biura agencyjne, na bieżąco wpisują wnioski do aplikacji, które są automatycznie przesyłane do konsultacji dyrekcji. W porównaniu do poprzedniego rozwiązania, które generowało 2-3 różne pliki dostarczane z dużym opóźnieniem, obecnie raporty z wizyt są synchronizowane automatycznie w jednym miejscu.

Bezpieczeństwo i ochrona danych

Coraz wyższy stopień adopcji rozwiązań w chmurze wynika również z zachowania najwyższych standardów bezpieczeństwa i poufności. Zaufany dostawca rozwiązań chmurowych może zapewnić wysoki poziom zgodności, kontroli i ochrony danych, niejednokrotnie niemożliwy do zapewnienia przez firmę MŚP samodzielnie. O przewadze rozwiązań chmurowych w tym obszarze świadczą deklaracje firm korzystających z usług chmurowych. Są one pewne bezpieczeństwa stosowanych przez siebie rozwiązań (54%) niemal dwukrotnie częściej niż pozostałe (31%).

Przemysław Szuder, dyrektor działu Small & Medium Business Solutions and Partners w Microsoft
Źródło: Trendbook 2016