Przygotuj firmę na zerową stawkę PIT dla 26-latków

19.07.2019

Wprowadzenie nowej ulgi dla młodych pracowników to nie pierwsza zmiana prawa w tym roku, na którą muszą przygotować się przedsiębiorcy. Jak skutecznie zabezpieczyć firmę przed ciągłymi nowelizacjami?

Od 1 sierpnia 2019 r. w życie wchodzą nowe przepisy, dotyczące podatku dochodowego. Tym razem zmiana dotyczy młodych pracowników (do maksymalnie 26 roku życia). Według projektu wszyscy ci, którzy w roku podatkowym zarobili kwotę nieprzekraczającą 85 528 zł, będą mogli rozliczać PIT po zerowej stawce.

Wytyczne do stosowania nowej stawki znajdziemy w ustawie o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uchwalonej 4 lipca 2019 r. Co istotne, ulgą zostają objęci nie tylko etatowi pracownicy, ale także osoby związane umową zleceniem. Ordynacja mówi także o możliwości jej zastosowania w stosunku do dochodów, osiągniętych już od pierwszego dnia obowiązywania (01 sierpnia 2019 r.).

W związku z nowymi przepisami prawa, system ERP enova365 doczeka się aktualizacji, która umożliwi użytkownikom obsługę zerowej stawki PIT dla osób do 26 roku życia.

 

Galopujące zmiany w prawie

Zwolnienie młodych pracujących z podatku dochodowego to nie jedyny przypadek, na który przedsiębiorcy musieli przygotować się organizacyjnie w ostatnim czasie. Od 1 lipca w największych firmach (powyżej 250 pracowników) wystartował program Pracowniczych Planów Kapitałowych – system długotrwałego oszczędzania, którego celem jest gromadzenie dodatkowych środków na poczet przyszłych emerytur.

Co więcej, kolejne (coraz mniejsze) przedsiębiorstwa będą stopniowo dołączały do PPK w ustalonych terminach (z małymi wyjątkami; więcej informacji  w dedykowanym e-booku). Jest to sygnał nadchodzących zmian dla przedsiębiorców, gdyż prędzej czy później będą musieli wdrożyć w swoich firmach obsługę Pracowniczych Planów Kapitałowych. By sprostać regulacjom w tym zakresie, warto wykorzystać możliwości, jakie daje oprogramowanie ERP. System enova365 pozwala m.in. na:

  • bieżące naliczenie i odprowadzanie wpłat PPK;
  • terminowe przekazywanie informacji do pracowników oraz instytucji finansowych;
  • prowadzenie aktualnej dokumentacji o PPK i jej archiwizowanie.

Przypomnijmy, że w tym roku zmiany zawitały również do działów HR. Elektroniczna dokumentacja pracownicza (tzw. e-teczki) pozwoliła na skrócenie czasu przechowywania kadrowych oraz zwolnienie miejsca do ich przechowywania (co odczuły przede wszystkim duże firmy, zatrudniające setki pracowników). Podobnie, jak w przypadku Pracowniczych Planów Kapitałowych – by w pełni skorzystać z nowych regulacji, firmy zwróciły się w stronę dostawców oprogramowania dla biznesu, które umożliwiło archiwizację akt w postaci cyfrowej – jak system enova365.

 

Zabezpieczając biznes przed nowelizacją

Na przykładzie e-teczek i PPK w systemie enova365 można stwierdzić, że korzystanie z oprogramowania do zarządzania przedsiębiorstwem nie tylko umożliwia dostosowanie się do nowych przepisów, ale też skraca okres wdrażania zmian. Dzięki aktualizacjom oprogramowania (które dla Klientów enova365 są w cenie abonamentu), wychodzącym zawsze na czas, użytkownicy mają pewność, że system ERP jest zgodny z prawem. W świecie usług cyfrowych, gdzie firmy na co dzień korzystają z oprogramowania od zewnętrznych podmiotów, dostawca powinien być nie tylko kontrahentem, ale też gwarantem bezpieczeństwa biznesowego.

Ten styl współpracy biznesowej obrała sobie za cel spółka Soneta – producent sytemu ERP enova365. „Najważniejsze dla nas było skonstruowanie systemu który, spełniając najwyższe normy branżowe tj. bezpieczeństwo biznesowe, stabilność producenta oraz szybką reakcję na zmiany w przepisach – jednocześnie będzie zawierał w sobie potencjał rozwojowy i ułatwiał codzienną pracę przedsiębiorcom.” – mówi Robert Czuła, Prezes Zarządu. Firma zapewnia, że oferowany system będzie zawsze odpowiadał na nowelizacje prawa. Ponadto użytkownicy enova365 nie dopłacają do nowych funkcjonalności, spowodowanych zmianami przepisów – są one zawsze w cenie abonamentu.

 

Pobierz bezpłatne demo i sprawdź, jak enova365 dopasowuje się do zmian w prawie:

System ERP