Przechodząc na zdalną pracę z pomocą oprogramowania

30.04.2020

Mobilność i praca zdalna to współcześnie jeden z najważniejszych trendów. Trudno się dziwić – większa elastyczność przedsiębiorstwa, wyższy poziom zaangażowania w pracę i odporność na awarie związane z pracą w biurze to podstawowe korzyści płynące z telepracy. To wszystko dzięki nowoczesnej technologii.

Patrząc wstecz o kilka dekad, praca zdalna, a w zasadzie praca z domu była trudna do zorganizowania ze względu na mniejszą liczbę możliwości stałego kontaktu z zespołem. Nawet, jeśli pracownik dysponował telefonem służbowym, dużym ograniczeniem był brak możliwości jednoczesnej pracy na tych samych danych ze względu na brak zintegrowanych narzędzi dostępnych online. Z tego powodu praca zdalna była domeną wolnych zawodów, osób pracujących przy telefonie (np. wsparcia technicznego, obsługi klienta i telemarketerów) oraz tych, które przebywają często w delegacji (np. przedstawicieli handlowych).

Współcześnie, dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii komunikacyjnych coraz więcej specjalistów może pracować w sposób elastyczny. Możliwość wyboru miejsca pracy pomaga w osiągnięciu wysokiego poziomu komfortu i ergonomii oraz zwiększa koncentrację podczas wykonywania trudnych zadań. Mobilność dotyczy nie tylko miejsca, ale też czasu. Pracownicy mogą włączyć się do działania o wybranej porze dnia. Z jednej strony umożliwia to znacznie wyższy poziom zaangażowania w pracę danego pracownika, z drugiej – pozwala na większą elastyczność dla całej firmy.

 

Zdalnie i produktywnie

Kluczowym elementem zespołowej pracy zdalnej jest jednak zagwarantowanie łączności pracowników pomiędzy sobą i możliwości jednoczesnej pracy na tej samej bazie danych. Oznacza to konieczność wdrożenia odpowiedniego oprogramowania, które pozwoli zarządzać biznesem i pracą w zdalny, sieciowy sposób.

W sukurs przychodzi oprogramowanie ERP, które umożliwia wspólną pracę na tej samej bazie danych niezależnie od miejsca pracy. Systemy tej klasy znajdują zastosowanie w wielu branżach. Oprogramowanie enova365 od polskiego producenta Soneta sp. z o.o. wykorzystywane jest m.in. w e-commerce, logistyce, outsourcingu HR, edukacji czy też budownictwie. Dzięki cyfrowym narzędziom pracownicy działu HR, księgowości, handlowcy i kadra zarządcza może być w stałym kontakcie i sprawnie wykonywać swoje obowiązki bez konieczności przebywania w tym samym budynku i stosowania biurowych urządzeń.

 

Praca z dowolnego urządzenia

Istotnym elementem systemu ERP, dedykowanego do pracy zdalnej, jest możliwość uruchomienia na dowolnym urządzeniu bez konieczności instalacji. Oprogramowanie, które dostępne jest po zalogowaniu przez przeglądarkę internetową pozwala na pracę w modelu BYOD (ang. bring your own device), czyli na prywatnych urządzeniach Użytkowników. Takie możliwości zapewnia system enova365 w wersji multi. Dzięki temu pracownik, który właśnie otrzymał informację o szczegółach spotkania z kontrahentem, może z własnego telefonu zgłosić wniosek o delegację. W dowolnym momencie ma także pełny dostęp do swoich danych kadrowych, informacji o przysługującym wymiarze urlopu.

Według danych zebranych przez Eurostat w ubiegłym roku 4,7% zatrudnionych Polaków pracowało w sposób zdalny, jednak patrząc na dane z innych krajów UE możemy przewidywać rosnący trend, związany z przejściem na model telepracy. We wdrożeniu mobilnego trybu pracy do przedsiębiorstwa nieodzowny będzie system ERP, zapewniający możliwość wykonywania swoich obowiązków w ten sam sposób, co zza firmowego biurka.