Praca zdalna – wygoda czy wyzwanie?

24.06.2021

Od ponad roku wiele firm mierzy się z nową rzeczywistością – pracą zdalną. Tryb pracy zdalnej stał się w czasie pandemii najczęściej jedynym rozwiązaniem na zachowanie ciągłości prowadzenia biznesu. Przed rokiem 2020 przywilej dużych firm i korporacji, obecnie rzeczywistość biznesu – jakie daje możliwości i jakie wyzwania stawia przed przedsiębiorcami?

Praca zdalna – właściwie co to takiego?

Czym jest praca zdalna? Z definicji jest to praca z lokalizacji, która nie jest siedzibą danej firmy, przedsiębiorstwa czy korporacji. Przykładem pracy zdalnej może być popularny w ostatnim czasie home office, z którego korzystają pracownicy mogący wykonywać swoje obowiązki w domu, z wykorzystaniem komputera, czy telefonu komórkowego. Idąc dalej, przykładem pracy zdalnej jest również korzystanie z przestrzeni coworkingowych, czy pracowanie z ulubionych kawiarni, lub innych przyjaznych miejsc, które umożliwiają wykonywanie zawodowych obowiązków.

Wygoda i bezpieczeństwo

Model pracy poza siedzibą biura miał zapewnić nam bezpieczeństwo. Dzięki pozostaniu w domy mogliśmy zminimalizować szanse zarażenia COVID-19: czy to w biurze, czy w drodze do pracy, czy podczas przerwy na lunch. Pracownicy szybko przyzwyczaili się do nowego trybu mimo początkowych obaw czy trudności sprzętowych. Wielu z nich zamieniło się w ekspertów od video-rozmów, excela i mailingu. Raport ClickMeeting „Jak oceniamy pracę zdalną po roku pandemii?” pokazuje, że ponad 90% respondentów ocenia, iż ma wystarczająco dobry sprzęt do pracy online. Jeśli chodzi o odpowiednie warunki do pracy z domu, tutaj odsetek spada do 60% ankietowanych, którzy posiadają odpowiednie warunki. Co ciekawe, jeśli chodzi o perspektywę dalszej pracy zdalnej, uczestnicy badania chcieliby wrócić do  pracy w trybie hybrydowym – ponad 60% pracowników chciałoby wrócić do biura na kilka dni w tygodniu. Za kontynuowaniem pracy zdalnej odpowiada się 25% osób, zaś 14% badanych chciałoby wrócić na stałe do biura.

Wyzwania dla pracodawcy

Decyzja o przejściu na tryb pracy zdalnej dla każdego przedsiębiorcy jest wyzwaniem. Co powinno ją poprzedzać? Analiza sytuacji – w tym najważniejsze, sprawdzenie czy mamy narzędzia, które tę pracę umożliwią. Pozwolą zarządzać pracownikami nawet poza firmą. Firmy pracujące w oparciu o systemy informatyczne są w takim wypadku na dogodnej pozycji. Dobre systemy klasy ERP, umożliwiają pracę z  dowolnego miejsca z dostępem do Internetu.  Dzięki temu wszystkie czynności, które normalnie wykonywaliśmy w biurze, możemy wykonywać również poza nim, mając dostęp do firmowych zasobów (dowiedz się więcej o oprogramowaniu do pracy zdalnej z artykułu “Przechodząc na pracę zdalną z pomocą oprogramowania”).

Narzędzia wspomagające pracę

Możliwości systemów informatycznych są coraz większe. Dzięki nim możemy usprawniać pracę naszej firmy. Choćby tak prozaiczne czynności jak składanie wniosków urlopowych nie muszą już dzisiaj wymagać składania papierowych dokumentów. Wygodne pulpity pracowników i kierowników dają możliwość, aby paroma kliknięciami w aplikacji mobilnej sprawdzić dostępne dni urlopu, a także złożyć odpowiedni wniosek, który automatycznie zostanie przesłany do osoby odpowiedzialnej za zatwierdzanie go. Moduły umożliwiające samoobsługę pracowniczą omawialiśmy na naszych łamach w artykule “Przyspiesz obieg informacji kadrowych dzięki wspólnej platformie” .

Zarządzanie projektami

Patrząc na wyzwania stojące przed zespołami rozproszonymi w domowych biurach, istotną kwestią jest też odpowiednie planowanie pracy. Tak, aby każdy z pracowników miał szybki wgląd w swoje obowiązki i zadania, a także mógł raportować czas pracy. Tutaj również z pomocą przychodzą rozwiązania systemowe. Rozwiązania, które pomogą w śledzeniu realizacji projektu, reagowaniu na mogące pojawić się problemy, spowodowane np. urlopem pracowniczym.

Takim narzędziem jest moduł Praca Zdalna enova365 , dzięki przejrzystej budowie drzewa, zarządzający ma wgląd na jakim etapie jest projekt i czy realizacja przebiega planowo. Dzięki dostępowi do modułu z urządzeń działających na systemie android, pracownik wgląd w zadania i możliwość raportowania pracy również z telefonu komórkowego.

enova365 praca zdalna na urządzeniu android  

Dlaczego warto i jak to wygląda w praktyce?

Praca zdalna to nie tylko dodatkowy argument dla przyciągnięcia nowego pracownika, ale przede wszystkim oszczędność! Daj swojej firmie możliwość rozwoju, bez względu na pojawiające się okoliczności. Obejrzyj webinarium z ekspertami ERP, zobacz w praktyce jak wyglądają narzędzia i funkcjonalności, które usprawnią pracę firmy.

grafika promująca webinarium o pracy zdalnej