Osiągnij zysk na konferencji branżowej – eventy z perspektywy firmy

08.08.2019

Udział w eventach to tylko działanie PR-owe? Niekoniecznie. Dowiedz się, jakie wymierne korzyści niesie obecność marki na wydarzeniu biznesowym.

W poprzednim tekście, zatytułowanym „Konferencje biznesowe – dlaczego warto brać w nich udział” pisaliśmy o tym, w jaki sposób obecność na branżowych wydarzeniach przekłada się na rozwój zawodowy. Jednak nie tylko poszczególni specjaliści mogą czerpać korzyści z eventów. Niejedna firma uwzględnia w swoim planie marketingowym wysłanie swoich przedstawicieli na najważniejsze wydarzenia sezonu.

 

Nie tylko PR

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że uczestnictwo w konferencji z perspektywy firmy jest działaniem tylko wizerunkowym. Nic bardziej mylnego – na wydarzeniach można również  sprzedawać. Służą temu m.in. stoiska targowe, prelekcje partnerskie, przerwy na networking.

Organizatorzy konferencji również korzystają z możliwości, jakie dają wydarzenia w zakresie sprzedaży. Badania, przeprowadzone przez Bizzabo (amerykańską firmę technologiczną z branży eventowej) wśród organizatorów konferencji wskazują, że 29% firm B2B (ang. Business to Business) i 18% z sektora B2C (ang. Business to Customer) przygotowuje swój event główne ze względu na generowanie leadów sprzedażowych. Co więcej, ponad jedna trzecia z nich ocenia sukces wydarzenia z perspektywy osiągniętych zysków.

Sprzedaż na konferencji przypomina prezentację produktową na spotkaniach z Klientem. Osoby zainteresowane, najczęściej posiadają sprecyzowane potrzeby, na której poszukują rozwiązania, co zazwyczaj wiąże się ze szczegółowymi pytaniami o charakterystykę oferowanego produktu/usługi. By zapewnić kompleksową obsługę oraz zwiększyć szanse zamknięcia transakcji po wydarzeniu, warto wysłać na miejsce nie tylko handlowca, ale także pracownika działu technicznego.

 

Mapowanie rynku

Niezaprzeczalną zaletą każdej konferencji biznesowej jest możliwość nawiązania kontaktu twarzą w twarz z potencjalnym klientem naszej firmy. Mamy okazję zdobyć bezcenną wiedzę na temat jego potrzeb i poznać opinię o własnych produktach i usługach. Wystarczy kilka minut rozmowy z kontrahentem, by dowiedzieć się więcej, niż z niejednej ankiety on-line. Warto wykorzystać tę możliwość, gdyż na konferencji pojawiają się osoby zainteresowane daną tematyką, a więc dokładnie wpisujące się w grupę docelową naszych działań. Wiedza z pierwszej ręki z pewnością przyda się nie tylko działowi sprzedaży, ale będzie również istotną wskazówką dla Product Ownera.

Konferencja to doskonała okazja, by przeprowadzić bieżące rozpoznanie rynku. Na miejscu z pewnością będą obecne także inne osoby, zainteresowane daną tematyką, jak eksperci, potencjalni klienci czy przedstawiciele mediów. Z tego powodu warto spojrzeć na konferencję z perspektywy analityka rynkowego. Będąc na miejscu mamy możliwość odpowiedzieć sobie na pytanie: jakie są szanse i zagrożenia związane z naszym biznesem?

Wiele firm wysyła swoich przedstawicieli na konferencje także ze względu na możliwość wymiany wizytówek i kontaktów biznesowych, które mogą w przyszłości zaprocentować partnerstwem, wspólną akcją marketingową lub innymi rodzajami współpracy.

 

Daj się poznać

Trudno jest sprzedać klientowi coś, czego nie zna. Z tego powodu przedsiębiorstwa w swoich komunikatach marketingowych nie tylko przedstawiają oferty, ale też edukują potencjalnych nabywców. A udział w wydarzeniu jest kolejną okazją, kiedy zainteresowani mogą mieć kontakt z marką. Raport z 2016 roku, przygotowany przez Event Marketing Institute i Mosaic („The Experiential Marketing Content Benchmarking Report”) wykazał, że udział w konferencji pomaga w zrozumieniu produktów i usług firmy, obecnej na evencie. Takiej odpowiedzi udzieliło 65% badanych uczestników.

Z tego powodu, kiedy następny raz na Twoją skrzynkę służbową wpadnie zaproszenie na konferencję biznesową, pamiętaj o słowach Tiny Fey, amerykańskiej aktorki i scenarzystki, która stwierdziła, że „nie ma pomyłek, są tylko okazje” (ang. „there are no mistakes, only opportunities”).

 

System ERP