Oprogramowanie w chmurze

06.12.2016

Chmura to technologia pozwalająca na korzystanie z oprogramowania/systemu za pośrednictwem dowolnego narzędzia bez konieczności posiadania własnej infrastruktury IT. Jakie korzyści płyną z chmury?

Chmura obliczeniowa to dostarczanie tak zwanych usług obliczeniowych — serwerów, magazynu, baz danych, sieci itd. — za pośrednictwem Internetu. Dziś coraz więcej producentów IT dostarcza swoje oprogramowanie w modelu chmurowym. W takim wypadku przedsiębiorca najczęściej opłaca abonament w ramach którego oprócz dostępu do systemu informatycznego otrzymuje jego instalacje w przestrzeni w chmurze (model Software as a Service). Chmura to w takim wypadku wartość dodania dla użytkownika – dostawca oprogramowania oprócz samego systemu IT zapewnia również jego utrzymanie na serwerze zewnętrznym.

Na rynku rozróżnia się chmury:

  • prywatne będące częścią organizacji, która dostarcza oprogramowanie
  • publiczne dostarczane przez zewnętrznego dostawcę (np. Microsoft Azure),
  • hybrydowe będące połączeniem chmury prywatnej i publicznej.

Przedsiębiorcy często korzystają z usług chmurowych, nawet o tym nie wiedząc. Przykładem mogą być systemy mailingowe czy poczta firmowa.

Korzyści z chmury

Migracja do modelu cloud computing przynosi wiele korzyści, jak choćby łatwiejsze zarządzanie, konsolidacja w centrum danych, większa mobilność czy bezpieczeństwo danych. Zgodnie z badaniami ARC Rynek i Opinia na zlecenie Onex Group już co drugi mały i średni przedsiębiorca w Polsce korzysta z co najmniej jednego systemu w chmurze.

Jak wynika z badań Komisji Europejskiej, w 2012 r. aż 80 proc. firm korzystających z chmury, odnotowało spadek kosztów związanych z informatyką o 10-20 proc. Na tą oszczędność składa się kilka elementów: eliminacja konieczności zakup serwera oraz kosztów jego amortyzacji, brak kosztów związanych z zatrudnieniem wykwalikowanych specjalistów IT czy eliminacja kosztów bieżących – prąd, chłodzenie itp.. Ale obniżenie kosztów związanych z infrastrukturą IT to nie jedyna wartość rozwiązań chmurowych.

Według raportu Forrestera (2009) główne korzyści wymieniane przez przedsiębiorców to usprawnienie działań biznesowych 72%, skupienie się na bardziej istotnych projektach 66%, poprawa szybkości działania w firmie i wdrożeń 64%. Z kolei uczestnicy badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia wskazywali: łatwy kontakt z każdą osobą w firmie (52 proc.), łatwość przechowywania i przetwarzania danych (41 proc.), dostęp do danych na wszystkich urządzeniach mobilnych (38 proc.) oraz możliwość pracy zdalnej (34 proc.).

Dlatego też firmy coraz częściej przenoszą do chmury, również bardziej zaawansowane narzędzia, takie jak CRM (Customer Relationship Management) czy ERP (Enterprice Resource Planning). Tym bardziej, że przedsiębiorca nie musi wówczas ponosić kosztów związanych z zakupem serwera, a wydatek związany z zakupem licencji oprogramowania zamienia na niewielki miesięczny abonament. Oprogramowanie w chmurze to więc doskonałe rozwiązanie również dla małych firm, które chcą uzyskać dostęp do nowoczesnych i kompletnych narzędzi IT, ale nie chcą ponosić dużej inwestycji na start.