Nowe przepisy o handlu w niedziele w 2020 roku

30.12.2019

Nadchodzi zaostrzenie przepisów – w 2020 roku placówki handlowe będą otwarte tylko w kilka wybranych niedziel. Poznaj pełną listę terminów.

Do tej pory firmy mogły prowadzić handel wyłącznie w jedną – ostatnią niedzielę każdego miesiąca. W ciągu całego roku kalendarzowego razem z dodatkowymi (przedświątecznymi), było ich razem piętnaście. Jednakże w 2020 roku okazji do zakupów i handlu w niedziele będzie jeszcze mniej, a dozwolone dni nie będą cechowały się regularnością jak w przypadku ubiegłych lat. Wszystko z powodu nowych przepisów, które wchodzą w życie już od stycznia.

 

Zaostrzenie przepisów o handlu w niedziele

Zgodnie z ustawą z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz.U. poz. 305, ze zm.), z każdym kolejnym rokiem planowo maleje liczba dni, w których sklepy mogą być otwarte. W 2018 roku były to dwie niedziele w miesiącu (pierwsza oraz ostatnia), w mijającym – już tylko jedna. Wyjątkami od reguły były dodatkowe niedziele przed świętami Wielkanocnymi i Bożego Narodzenia.

W nadchodzącym 2020 roku przepisy będą jeszcze surowsze, a placówki handlowe będą otwarte zaledwie w siedem spośród wszystkich pięćdziesięciu dwóch niedziel. Według harmonogramu będą to te w ostatnich tygodniach stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia oraz (podobnie, jak w minionych latach) trzy dodatkowe.

To jednak nie wszystko – zgodnie z ustawą w dniach 11 kwietnia (Wielka Sobota) oraz 24 grudnia (Wigilia Bożego Narodzenia) 2020 roku placówki handlowe będą mogły być otwarte maksymalnie do  godziny 14:00.

Pełna lista niedziel, w których sklepy będą czynne w 2020 roku:

  • 26 stycznia,
  • 5 kwietnia,
  • 26 kwietnia,
  • 28 czerwca,
  • 30 sierpnia,
  • 13 grudnia,
  • 20 grudnia.

Jeśli nie chcesz przegapić żadnej z nich, pobierz za darmo nasz kalendarz na 2020 rok z zaznaczonymi wszystkimi niedzielami handlowymi.

 

E-zakupy alternatywą dla handlu w niedziele

Wprowadzona ustawa przewidziała także wyjątki od reguły, kiedy placówki handlowe mogą być otwarte we wszystkie niedziele w roku. Wszystkie organizacje, których działalność pokrywa się z wykazem z art. 6 ust. 1 ustawy (np. apteki, stacje benzynowe, kwiaciarnie) mogą bez przeszkód prowadzić działalność w dowolny weekend roku bez obawy o nałożenie kary.

Dla wszystkich pozostałych firm, których profil nie pokrywa się z listą zamieszczoną w ustawie, alternatywą może być otwarcie sklepu internetowego i rozpoczęcie sprzedaży online. Jak pokazuje badanie Gemius z 2019 roku, dotyczące rynku e-commerce w Polsce, coraz więcej internautów kupuje w sieci (o 6 p. proc. więcej, niż w poprzednim roku). Co więcej, dla 75% z nich jednym z najważniejszych czynników, które skłaniają do zakupu jest dostępność przez 24 godziny na dobę – także w te niedziele, kiedy placówki stacjonarne są zamknięte.

Oznacza to, że każda niedziela niehandlowa w roku jest okazją do dotarcia ze swoimi produktami do nowej i wciąż rosnącej grupy klientów-internautów. By sprostać ich oczekiwaniom i doprowadzić do finalizacji transakcji, warto wykorzystać platformy sprzedażowe oraz system ERP, który pomoże w zarządzaniu sprzedażą, magazynem i wysyłkami.

Jak sklep internetowy może wprowadzić Twoją sprzedaż na wyższy poziom? Obejrzyj darmowe webinarium Podwójna moc e-sprzedaży i dowiedz się, jak dotrzeć do Klientów, których jeszcze nie znamy.