Najważniejsze trendy w biznesie – gdzie ich szukać, o czym pamiętać?

19.03.2021

Trendy wpływają na powodzenie biznesu. Jak rozpoznać pojawiające się tendencje i wykorzystać nadarzające się szanse? Podpowiadamy gdzie szukać inspiracji i o czym pamiętać podejmując strategiczne decyzje biznesowe.

 

Trendy dla każdego biznesu

Monitorowanie tendencji i podejmowanie na ich podstawie decyzji biznesowych, ma wpływ na efektywność prowadzonych przedsięwzięć. Komu z nas nie zależy żeby pracować łatwiej, zarabiać więcej i docierać do nowych odbiorców? Każdy kto rozwija własny biznes nie raz stawał przed wyborem, w którą stronę skierować zasoby firmy. Jak je ulokować, żeby zyskać jak najwięcej? Skąd wziąć wiedzę o trendach? Rozwój Internetu i technologii daje nam coraz więcej możliwości w tym zakresie. Do pierwszych wykorzystajmy  wyszukiwarkę internetową.

 

Słowo kluczowe? Raport.

To dobry pierwszy krok do sprawdzenia naszych intuicji o zmianach i podstawa do dalszych rozważań. Sprawdźmy raporty instytucji, które zawodowo zajmują się badaniami rynku. Na początku każdego roku pojawia się sporo tego typu zestawień.

Przygotowując się do wdrożenia nowej strategii biznesowej warto zapoznać się z bezpłatnymi zestawieniami z różnych źródeł. Często, aby zyskać dostęp do obszernych analiz, wystarczy podanie maila. Zwracajmy uwagę na pochodzenie danych:

  • raporty firm audytorskich (Deloitte, EY, PwC)
  • raporty naukowe (publikowane przez uniwersytety)
  • raporty administracji rządowej (GUS)

Najlepiej od razu sprawdźmy, jaki raport poleci dla naszej branży wyszukiwarka Google.

 

DIY – narzędzia do sprawdzania trendów

Kolejny krok – narzędzia bezpłatne, dostępne od ręki i bez logowania. Google Trends  pozwala na sprawdzanie, czego internauci szukają  w sieci. Z pomocą tego bezpłatnego narzędzia sprawdzimy jak w czasie zmieniają się ich zapytania. Jest także możliwość śledzenia sezonowości wyszukiwanych fraz. Prosta porównywarka pozwoli na analizę różnych kluczowych haseł i podpowie które z nich cieszą się największym zainteresowaniem.

 

wykres popularności wyszukiwań

Google Trends z wynikami dla wyszukiwania frazy: tendencja, trend, moda

Biznes w Polsce – trendy zmian

Dla ułatwienia analizy podzielmy trendy na kategorie. Tutaj także z pomocą przychodzą zestawienia dostępne  w Internecie. Przykładowo Infuture Institute  analizuje czynniki, które wpływają na zmiany w poszczególnych kategoriach w określonym czasie. Na podstawie przewidywań i analiz przygotowuje raporty.

Na udostępnionej przez tę organizację mapie trendów 2021 znajdziemy 5 głównych kategorii:

  • Społeczne
  • Technologiczne
  • Ekonomiczne
  • Środowiskowe
  • Polityczno-regulacyjne

W tym roku po raz pierwszy w zestawieniu znalazła się kategoria polityczno-regulacyjnej. Chociaż zwykle nie traktujemy zmian prawa jako trendów, liczba ustaw wprowadzanych w Polsce jest wysoka. Jak podaje barometrprawa.pl od 2009 roku ilość zmian nie spadła poniżej 10 000 stron rocznie. Rekordowym rokiem pod tym względem był 2016, kiedy ustanowiono ponad 35 000 stron nowego prawa.

Remedium na biznes zgodny z przepisami – ERP

Jak ułatwić dostosowanie się do trendów regulacyjno-społecznych w firmie? Oprócz wdrożenia przemyślanej strategii biznesowej, warto jest wykorzystywać w codziennej pracy oprogramowanie, które w ramach gwarancji będzie na bieżąco dostosowywane do zmian w przepisach. Rzetelni producenci systemów ERP dbają o to, żeby oferowane przez nich systemy były na czas zgodne ze zmieniającymi się przepisami. Praca w oparciu o takie oprogramowanie, daje przedsiębiorcom poczucie bezpieczeństwa.  Producenci ERP przygotowują często także broszury i e-booki, w których przedstawiają zmiany w przepisach. To oszczędza czas, który musielibyśmy przeznaczać na czytanie długich aktów prawnych.

Znasz już zmiany, które czekają nas w tym roku? Przeczytaj bezpłatny e-book Tarcza na zmiany w przepisach 2021 i sprawdź, czy jesteś na nie gotowy.

Podsumowanie

Obserwowanie otoczenia biznesowego i obecnych w nim trendów to ważny temat. Na szczęście na wyciągnięcie ręki mamy mnóstwo podpowiedzi. Wspomniane w artykule narzędzia i źródła internetowe mogą poszerzyć naszą wiedzę o aktualnych trendach. Kluczowe jest po prostu zarezerwowanie odpowiedniej ilości czasu na zapoznanie się z takimi materiałami.