Konferencje biznesowe – dlaczego warto brać w nich udział?

12.07.2019

Udział w wydarzeniu biznesowym nigdy nie jest zmarnowanym czasem. Wprost przeciwnie – dobrze zaplanowany może stanowić impuls do dalszego rozwoju zawodowego. Poznaj cztery główne korzyści, związane z uczestnictwem w konferencjach branżowych.

Po raz kolejny zastanawiasz się, czy warto iść na branżową konferencję? Być może właśnie przed nosem przechodzi okazja do rozwoju osobistego i postawienia następnego kroku w swojej karierze. Jakie korzyści możemy odnieść praktycznie z każdej konferencji?

 

1. Dostęp do trendów i narzędzi

Współcześnie informacja posiada wymierną wartość biznesową. Za dostęp do wiedzy trzeba zapłacić, jednakże korzyści niejednokrotnie mogą przewyższyć wydatek. Benjamin Franklin, genialny wynalazca i jeden z ojców-założycieli USA stwierdził niegdyś, że „inwestycja w wiedzę wypłaca najlepsze odsetki”.

Branżowa konferencja to dobry moment do nadrobienia braków oraz uchwycenia trendów i nowinek, które możemy wykorzystać w pracy. Na miejscu warto chłonąć każdą informację – nawet tę z pozoru niezwiązaną z tym, co robimy na co dzień. Nigdy nie wiemy, czy nie uda nam się jej przekuć w atut w naszej branży.

Podczas konferencji biznesowych można także zetknąć się nowoczesnymi usługami i narzędziami, dedykowanymi dla firm. Mamy wówczas chwilę, by porozmawiać z przedstawicielem i dowiedzieć się czegoś więcej niż to, co można znaleźć w materiałach marketingowych.

Znajomość obsługi nowoczesnych narzędzi bez wątpieni stanowi mocny plus na współczesnym rynku pracy. Z tego powodu nie wolno rezygnować z okazji do ich poznania:

  • handlowiec powinien biegle poruszać się po systemie CRM (ang. Customer Relationship Management), czyli specjalnej bazy danych, pozwalającej jeszcze sprawniej obsługiwać kontrahentów;
  • analityk musi znać raporty i wskaźniki, generowane przez Business Intelligence;
  • księgowy powinien umieć w pełni wykorzystać możliwości modułu do zarządzania finansami.

Wszystkie wymienione powyżej narzędzia wchodzą w skład systemu ERP (ang. Enterprise Resource Planning, czyli zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa), który coraz częściej można spotkać w polskich firmach. A coraz częściej możliwość wykorzystania takich systemów dają ich producenci biorący udział w konferencjach branżowych.

W dobie Internetu nie wolno zapominać o cyfrowym wymiarze konferencji. Jeśli organizator zaprasza nas do zamkniętej grupy konferencyjnej w mediach społecznościowych – dołączmy tam czym prędzej. Być może znajdziemy w niej materiały z prelekcji oraz inne przydatne informacje, które będziemy mogli bez pośpiechu przeanalizować po powrocie.

 

2. Networking

W praktyce najważniejszym elementem każdego wydarzenia – wbrew pozorom – nie jest to, co ma miejsce w głównej auli, lecz w kuluarach. Networking (czyli nawiązywanie relacji biznesowych przy okazji wydarzeń) to idealny moment do spotkania z innymi specjalistami z branży.

Jeśli poszukujemy porady lub opinii eksperta, porozmawiajmy z innymi uczestnikami w czasie wspólnej przerwy na kawę. Na konferencji znajdziemy przedstawicieli firm, które realizują podobne projekty lub borykają się z tymi samymi problemami. Warto więc wykorzystać ten moment do zadawania pytań – być może odpowiedź, której szukamy, znajdziemy właśnie tam. W czasie rozmów możesz też znaleźć firmy, z którymi nawiążesz długofalową współpracę.

 

3. Rozwój kompetencji miękkich

Konferencja to nie tylko skarbnica branżowej wiedzy i okazja do networkingu, ale też arena do rozwoju „soft skills”, czyli tzw. kompetencji miękkich. Współczesny biznes kładzie coraz większy nacisk na umiejętności takie, jak:

  • skuteczna komunikacja (np. prowadzenie negocjacji);
  • umiejętność pracy w zespole;
  • zarządzanie sobą w czasie.

Udział w konferencji pomoże w rozwoju tych oraz innych kompetencji, które z pewnością znajdą zastosowanie na każdym stanowisku, a także będą dobrze wyglądać w naszym curriculum vitae.

 

4. Nowy punkt w CV

Udział w konferencji możemy z powodzeniem dopisać do życiorysu zawodowego. Nawet, jeśli nie znajdzie się dla niego miejsca na papierze, to zawsze możemy pochwalić się nim na swoim profilu w sieci LinkedIn. W szczególności, jeśli otrzymaliśmy dyplom lub certyfikat, poświadczający naszą obecność.

Warto rozważyć udział w certyfikowanych eventach branżowych szczególnie wtedy, gdy jesteśmy na etapie poszukiwania pracy. Nawet, jeśli wydarzenie i dyplom nie mają dużej rangi, to taki dokument w oczach rekruterki może świadczyć o gotowości do dalszego rozwoju zawodowego.

 

Nie zapomnij o przygotowaniach

Trzeba pamiętać o tym, że każda konferencja, nawet kilkudniowa, ma swój koniec. By wykorzystać ten czas w sposób maksymalnie produktywny, dobrą praktykę stanowią przygotowania jeszcze przed wyruszeniem w drogę. Przede wszystkim zwróć uwagę na program dnia, prelegentów, partnerów wydarzenia i patronat medialny. Sprawdź, czy organizatorzy nie udostępniają aplikacji, w której znajdziesz program oraz prezentacje. To niezwykle ułatwia robienie notatek w swoim smartfonie. I nie zapomnij o wizytówkach!