Już od stycznia firmy z 50 pracownikami w PPK

04.12.2019

Wraz z początkiem 2020 roku kolejna grupa przedsiębiorstw dołączy do programu Pracowniczych Planów Kapitałowych. Będą to firmy, które zatrudniają więcej, niż 50 pracowników. Jakie obowiązki czekają pracodawców w momencie przystąpienia do PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe, czyli rządowy program promujący oszczędzanie pieniędzy na przyszłą emeryturę, w praktyce funkcjonuje już od prawie 5 miesięcy. Pierwsze przedsiębiorstwa przystąpiły do PPK już w lipcu 2019 r. Według harmonogramu były to firmy, zatrudniające przynajmniej 250 pracowników.

PFR Portal PPK szacuje, że po przystąpieniu największych firm do Pracowniczych Planów Kapitałowych, programem zostało objętych 3,3 mln Polaków. W związku z kolejną grupą, dołączającą do programu od stycznia 2020 r. (przedsiębiorstwa, zatrudniające pomiędzy 50 a 249 pracowników) ta liczba powiększy się o 2 mln. O czym powinni pamiętać kadry zarządzające w tych firmach przed Nowym Rokiem?

 

Zawarcie niezbędnych umów

Według ustawy z dnia 4 października 2018 Pracownicze Plany Kapitałowe nakładają na pracodawcę obowiązek podpisania dwóch dokumentów:

 • umowy o zarządzanie PPK;
 • umowy o prowadzenie PPK.

Warto wspomnieć, że jeśli przedsiębiorstwo przystępuje od 1 stycznia 2020 r. do programu, nie oznacza to, że do tego momentu musi już mieć podpisane oba druki. W rzeczywistości firmy będą jeszcze miały ponad trzy miesiące, by wybrać instytucję finansową i wypełnić niezbędne dokumenty. Ostateczne i nieprzekraczalne terminy podpisania umowy o zarządzanie i prowadzenie PPK to kolejno 24 kwietnia i 11 maja 2020 r.

Co istotne, o przystąpieniu do programu wraz ze styczniem 2020 r. decyduje stan zatrudnienia z dnia 30 czerwca 2019 r. Oznacza to, że jeśli na koniec pierwszej połowy roku w firmie pracowało przynajmniej 50 osób, to będzie musiała wdrożyć PPK w najbliższej transzy.

 

Nowe obowiązki pracodawcy

Przystąpienie do programu to nie tylko formalności, związane z wdrożeniem, ale także bieżące zarządzanie PPK w firmie. Niesie to ze sobą nowe zadania dla kadrowych. Od tego momentu dział HR będzie odpowiedzialny m. in za:

 • aktualizację danych uczestników (np. nowo zatrudnionych);
 • rozliczanie składek.

Warto jednak pamiętać, że we wszystkich operacjach, związanych z zarządzaniem PPK, nieocenioną pomocą będzie system ERP (ang. Enterprise Resource Planning). Pomoże on w automatyzacji nowych zadań i odciążeniu działu kadr od ręcznego obliczania składek. Dla przykładu, oprogramowanie enova365 zostało dostosowane do wymagań, stawianych przez ustawę i umożliwia m.in.:

 • prowadzenie kartotek pracownika;
 • obsługę miesięcznych rozliczeń składek;
 • integrację z systemem Instytucji Finansowej.

Co więcej, dotychczasowi Użytkownicy polskiego systemu ERP enova365 otrzymują funkcjonalności, związane z zarządzaniem Pracowniczymi Planami Kapitałowymi w cenie aktualizacji.

 

To trzeba wiedzieć

O czym jeszcze powinien pamiętać przedsiębiorca, który od stycznia 2020 roku będzie zobowiązany wdrożyć PPK w firmie? Obejrzyj bezpłatne webinarium, przygotowane we współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju. Znajdziesz tam:

 • 5 kroków, niezbędnych do przystąpienia do programu;
 • warunki, zwalniające z przystąpienia do PPK;
 • opis systemów informatycznych, które będą mieli do dyspozycji pracodawcy i pracownicy;
 • przepis na pierwszą wysyłkę dokumentów rejestracji pracowników.