Jak zaistnieć ze swoją firmą w Internecie, czyli poznaj najważniejsze zmiany algorytmu Google, cz. I

03.03.2020

Trudno wyobrazić sobie prowadzenie biznesu w Internecie, który pomijałby Google. Wyszukiwarka giganta z Mountain View obsługuje ponad 90% zapytań internautów. Jak zadbać o to, by firmowa strona internetowa była przyjazna dla robotów Google’a?

Choć z perspektywy zwykłego użytkownika wyszukiwarka Google na przestrzeni czasu wciąż wygląda i działa podobnie, to w rzeczywistości jej algorytm jest poddawany nieustannym zmianom. Wystarczy powiedzieć, że w samym 2019 roku wprowadzono czternaście zmian w kodzie.

 

O krok za Google

Czemu aktualizacje algorytmu Google są wręcz kluczowe dla wszystkich firm działających w sieci? Ponieważ oprócz zmian w szybkości działania i bezpieczeństwie mogą wprowadzać zmiany w  sposobie, w jaki Google ocenia i wyświetla wyniki dla zadanego hasła.

Powszechnie znane jest powiedzenie, że jeśli nie ma cię w Google, to znaczy, że nie istniejesz. Biorąc pod uwagę, że przeszło 90% internautów z całego świata wysyła zapytanie do korporacji z Mountain View, warto dbać o stałą obecność i widoczność w wynikach wyszukiwania.

 

Akcja i reakcja

Google w zmianach algorytmu promuje nowe standardy i dobre praktyki, dotyczące stron internetowych. Patrząc z perspektywy firmy niejednokrotnie stanowią one podnoszenie poprzeczki odnośnie budowy witryny.

Do tego momentu (marzec 2020 roku)  ukazało się dziewięć dużych aktualizacji, wpływających w znaczny sposób na ranking stron internetowych. Warto potraktować je jako wytyczne przy budowie lub reorganizacji witryny. Wdrożone zmiany z pewnością zaprocentują i podniosą widoczność w wynikach wyszukiwania.

 

Panda

Znasz to uczucie, gdy musisz co chwilę wracać do wyszukiwarki, bo na stronie nie znalazłeś tego, czego szukasz? W 2011 roku Google poszedł na wojnę z duplikatami treści i zawartością o niskiej jakości. Sprawiło to, że content marketing i szlifowanie zawartości strony stało się ważniejsze, niż kiedykolwiek.

Jeśli chcesz, by Twoja strona internetowa pojawiała się wysoko w wynikach wyszukiwania, zadbaj o wysokiej jakości zawartość, która zaspokoi potrzeby odwiedzających ją użytkowników. Zamieść w witrynie artykuły zawierające kompleksową odpowiedź na pytanie, zadane przez użytkownika w wyszukiwarce. Pod żadnym pozorem nie kopiuj treści z innych witryn!

Porada: Zadbaj o rozbudowaną, merytoryczną zawartość, która będzie stanowiła odpowiedź na potrzeby użytkowników. Używaj śródtytułów, nagłówków i punktatorów.

 

Page Layout Algorithm

Aktualizacja, wdrożona w styczniu 2012 roku była kolejną próbą zwrócenie uwagi administratorów stron internetowych na jej zawartość – tym razem tą, znajdującą się w tzw. above the fold.

Sam termin: above the fold ma swoją genezę w prasie i oznacza górną część pierwszej strony dziennika, tą powyżej zagięcia, która jest widoczna na stojakach w kiosku. To na niej powinny znajdować się treści, które mają nakłonić do zakupu gazety i przeczytania całości. W przypadku witryn internetowych przyjęło się, że treścią above the fold jest ta część strony, którą widzi użytkownik zaraz po jej otworzeniu bez konieczności scrollowania, oczywiście może się różnić w zależności od rozdzielczości ekranu.

Google rozpoczął karanie witryn, które zawierały zbyt wiele statycznych reklam na górze strony, zmuszając użytkowników do scrollowania w celu zobaczenia właściwej zawartości. Co warto podkreślić, na ranking nie wpływały tzw. pop-upy, czyli reklamy, pojawiające się w formie okienka.

Porada: Unikaj inwazyjnych reklam, mających przykuwać wzrok zaraz po wejściu na stronę. Podkreślaj najważniejsze treści. Możesz je wytłuścić lub oznaczyć innym kolorem (niekoniecznie czerwonym).

 

Pingwin

Rok po tym, jak Google rozprawił się z niskiej jakości treścią w aktualizacji Panda, wziął na celownik linki. Na ranking wyszukiwania wpływ ma nie tylko zawartość, która odpowiada na zapytanie użytkownika, ale też to, jak popularna jest dana strona, tj. ile łącz z innych witryn do niej prowadzi.

Google odkrył, że wiele firm rozpoczęło spamowanie linkami do swoich witryn na obcych stronach. W tym celu powstały tzw. farmy linków, gromadzące duże ilości łącz o bardzo niskiej jakości, służące do podnoszenia rankingu strony docelowej. Aktualizacja z 2012 roku miała zwrócić uwagę firm, by stawiali na jakość linków (tzn. by pochodziły od stron, powiązanych tematycznie), a nie ilość.

Porada: Zadbaj o naturalne linki do swojej strony z witryn powiązanych tematycznie. Unikaj agresywnego link-buildingu i spamowania łączami. Sprawdzaj kto linkuje do Twojego serwisu.

 

Exact Match Domain

W tej aktualizacji Google skupił się na nazwie domeny, która niejednokrotnie była nadużywana przez firmy. Chodzi tu o adresy, które składają się dokładnie ze słów kluczowych wpisywanych w wyszukiwarkę.

Dla przykładu: szukając przed aktualizacją obuwia na haluksy, Google na pierwszej stronie wyświetlał witrynę www.obuwie-na-haluksy.pl, mimo że witryna została utworzona jedynie, by przyciągać ruch i zawierała treść o niskiej jakości.

W ten sposób Google dało firmom sygnał, by – podobnie, jak w aktualizacji Panda – skupiły się przede wszystkim na dostarczaniu jakościowej zawartości w obrębie jednej witryny, która będzie cenna dla użytkownika, zamiast mnożyć adresy, naszpikowane potencjalnymi słowami kluczowymi.

Porada: Skup się na rozbudowywaniu zawartości swojej strony internetowej. Unikaj tworzenia sztucznych domen dopasowanych pod słowa kluczowe.

 

W świecie online nic nie jest dane raz na zawsze, a Google nie śpi. Jeśli zależy nam na obecności na pierwszej stronie wyników wyszukiwania, powinniśmy na bieżąco monitorować najnowsze zmiany w jego algorytmie. Wdrażanie dobrych praktyk SEO z pewnością wzmocni pozycję witryny i przełoży się na większą liczbę odwiedzających użytkowników.

 

Chcesz być na czasie z najważniejszymi informacjami dla firm? Pobierz bezpłatny e-book o zmianach w przepisach na 2020 rok!