Jak pracować z danymi w biznesie?

02.10.2019

We współczesnym cyfrowym świecie, firmy każdego dnia przetwarzają gigabajty danych. Wszystkie informacje – zebrane i przedstawione w przejrzysty sposób – są kluczem do lepszego zarządzania.

Czy możliwe byłoby ogranie przez sztuczną inteligencję najlepszych zawodowych pokerzystów, gdyby nie gigabajty danych? Czy dałoby się wprowadzić w Estonii sądownictwo oparte na AI (ang. Artificial Intelligence, czyli sztucznej inteligencji) bez natychmiastowego dostępu do niezbędnych informacji?

Żyjemy w czasach, w których na każdym kroku słyszymy o coraz to nowych zastosowaniach tzw. systemów kognitywnych, czyli AI. Jednakże mechanizmy, odpowiedzialne za uczenie sztucznej inteligencji kolejnych funkcji nie mogłyby istnieć, gdyby nie zaawansowana analityka i przetwarzanie danych.

Rozwiązanie Business Intelligence (w przeciwieństwie do AI) jest już obecnie wykorzystywane w wielu branżach i – wbrew pozorom – nie jest zarezerwowane tylko dla największych graczy. Dzięki skalowalnemu oprogramowaniu ERP (ang. Enterprise Resource Planning, czyli planowanie zasobów przedsiębiorstwa), zaawansowane narzędzie do automatycznej analizy gromadzonych danych oraz tworzenia precyzyjnych raportów jest na wyciągnięcie ręki dla każdej firmy.

 

Wiedza dla każdego

Każda organizacja w trakcie swojej działalności gromadzi dane biznesowe, np.

  • dane finansowe;
  • informacje, zbierane przez dział HR;
  • wyniki sprzedażowe z danego okresu.

Wszystkie razem tworzą informację zwrotną o obecnym stanie firmy, jednak wymagają obróbki najczęściej do postaci raportu. Przykładowo, w firmach handlowych wiąże się to niejednokrotnie z analizowaniem dziesiątek dokumentów sprzedażowych z wybranego okresu.

Ta sama praca, która wcześniej zajmowała czas odpowiedzialnego za raporty pracownika, dzięki systemowi ERP wyposażonemu w rozwiązanie Business Intelligence, jest wykonywana automatycznie. W świecie, gdzie precyzyjna informacja ma coraz większe znaczenie finansowe, dokładne raporty przekładają się na oszczędności w budżecie i lepszą efektywność pracy.

Ponadto współczesny cyfrowy biznes posiada jeszcze więcej źródeł informacji – dzięki narzędziom i aplikacjom, z których możemy importować dane dzięki interfejsowi API (ang. Application Programming Interface). Po połączeniu z pozostałymi danymi, posiadanymi przez firmę mogą stanowić prawdziwą kopalnię wiedzy.

 

Liczby w wersji wizualnej

Business Intelligence nie tylko skraca czas przetwarzania informacji w raporty i zmniejsza ryzyko popełnienia błędu w obliczeniach. Rozwiązanie, dostępne w polskim oprogramowaniu ERP enova365 zapewnia pełną elastyczność i konfigurowalność widoków. W zależności od potrzeb, raporty możemy tworzyć w dowolnej formie:

  • wskaźnika;
  • tabeli;
  • wykresu.

By móc precyzyjnie mierzyć skuteczność podejmowanych działań (np. sprzedażowych), enova365 daje możliwość ustalania własnych KPI, czyli wskaźników efektywności (ang. Key Performance Indicator). Służy do tego prosty i intuicyjny edytor.

Panele BI, dostępne w enova365 pozwalają na nieograniczoną konfigurację wskaźników, tabel i wykresów na jednym ekranie, tworząc kompleksowy widok analityczny, przydatny dla:

  • Dyrektora generalnego;
  • Szefa działu handlowego;
  • Project managera;
  • i nie tylko.

Obsługa podglądu jest w pełni intuicyjna – metodą drag&drop uzyskamy dowolny układ diagramów. Ponadto enova365 ułatwia dostęp do raportów BI w dowolnym momencie – nie tylko w trybie za firmowym biurkiem, ale także na tabletach i urządzeniach mobilnych z systemem operacyjnym Android. Dzięki temu możesz analizować funkcjonowanie przedsiębiorstwa niezależnie od miejsca i pory dnia.

Współcześnie coraz więcej rozwiązań, opierających się na zaawansowanej analityce danych jest dostępnych dla każdej firmy, niezależnie od profilu i skali działalności. Warto zatem wykorzystać gromadzone na przestrzeni lat informacje i przekuć je w strategiczną wiedzę.

Poznaj funkcjonalności Business Intelligence w enova365 – pobierz bezpłatne demo.