E-commerce w Polsce rośnie w siłę

29.09.2021

Raport „E-commerce w Polsce” opublikowany przez Gemius oraz Izbę Gospodarki Elektronicznej przedstawia bardzo ciekawe dane dotyczące rynku e-commerce w naszym kraju. Możesz go pobrać w pełnej wersji ze strony www.gemius.pl. Poniżej przytoczę kilka informacji ciekawych pod kątem zarządzania tego rodzaju przedsiębiorstwami.

 

Populacja w Polsce wynosi ponad 38 mln, liczba internautów prawie 30 mln. Pokazuje to jak silnym i popularnym medium jest Internet. Co więcej, 77% wspomnianych internautów kiedyś dokonało zakupów online. Wiąże się to również z koniecznością używania przez sklepy internetowe odpowiedniej infrastruktury technologicznej i systemów do zarządzania.

 

Czym kuszą zakupy online?

Zakupy online postrzegane są jako wygodne, nieskomplikowane i dające więcej możliwości niż stacjonarne. Dostępność przez całą dobę oraz brak konieczności jechania do sklepu to kolejne wymieniane korzyści. Zniechęcają natomiast długie oczekiwanie na dostawę oraz jej koszty. Jak się przed tym ustrzec, jeśli prowadzisz sklep internetowy? Wybierając właściwy system ERP. Właściwy, czyli taki, który daje możliwość obsługi kilku kurierów oraz e-sklepów na różnych platformach w jednym miejscu. Dzięki temu zawsze jesteś przygotowany i wiesz, na jakim etapie znajdują się poszczególne zamówienia.

 

Co kupujemy?

Najczęściej kupowane kategorie produktów to odzież i dodatki, obuwie oraz kosmetyki i perfumy. Widać tutaj jednak wyraźny podział pomiędzy płciami w tym zakresie. Kobiety częściej sięgają po: odzież, kosmetyki, książki i płyty, produkty farmaceutyczne, artykuły dziecięce, meble i wystrój wnętrz oraz biżuterię. Mężczyźni zaś chętniej kupują smartfony i akcesoria, samochody oraz części samochodowe, sprzęt i oprogramowanie komputerowe, gry, a także ubezpieczenia oraz artykuły dla kolekcjonerów. Nie zmienia to jednak faktu, że niezależnie od płci wydatki na zakupy online rosną.

Najwięcej średnio miesięcznie wydajemy na obuwie – 201 zł. Średnie miesięczne wydatki na odzież, dodatki i akcesoria wynoszą natomiast 199 zł, a na artykuły spożywcze – 188 zł. Warto więc zwrócić uwagę na to, by klienci wracali właśnie do nas, dzięki właściwej obsłudze na każdym etapie procesu zakupowego.

 

Jak kupujemy?

Coraz bardziej popularnym urządzeniem przy zakupach online staje się smartfon (76%), dla porównania laptop – 78%. Nieco ponad połowa kupujących online wciąż korzysta z urządzeń stacjonarnych. Twój sklep internetowy musi zatem w obecnych czasach być dostosowany do każdego rodzaju urządzeń. Nie ma nic gorszego niż zirytowany potencjalny klient, który nie może dokonać zakupu z powodu nieprzystosowania strony do urządzeń mobilnych.

 

ERP dla e-commerce – kiedy go potrzebujesz?

Odpowiedź jest prosta – to rozwiązanie przyda Ci się niemal na każdym etapie prowadzenia sklepu internetowego. Jeżeli chcesz prowadzić swój biznes efektywniej i wygodniej zarządzać wszystkimi informacjami w jednym miejscu, odpowiedzią na Twoje potrzeby jest program ERP dla e-commerce. System enova365 usprawni gromadzenie, przechowywanie oraz analizę danych pochodzących ze sklepu internetowego.

Jeżeli prowadzisz jednocześnie sklep internetowy i stacjonarny, otrzymujesz możliwość połączenia informacji z obu tych miejsc w jednym systemie ERP. Jednoczesna analiza informacji z nich zgromadzonych w jednym miejscu umożliwia natomiast finalnie efektywniejsze zarządzanie prowadzoną firmą.

 

Integracja e-sklepu z systemem ERP

Dzięki połączeniu systemu ERP oraz e-commerce zyskasz jeszcze więcej możliwości. Wymiana informacji pomiędzy tymi rozwiązaniami pomoże Ci dostrzec zależności, o których wcześniej nawet nie pomyślałeś. Dodatkowo możesz usprawnić procesy zachodzące w firmie.

System ERP dla e-commerce sprawia, że zyskujesz pełną kontrolę nad tym, co dzieje się w Twojej firmie. Nie wiąże się to jednak z dodatkowymi obowiązkami, ale właśnie dzięki temu rozwiązaniu możesz zaoszczędzić czas i pieniądze.

 

Chcesz wiedzieć więcej?

Obsługuj zamówienia i magazyny, zarządzaj produktami i cennikami, zintegruj się ze swoim e-sklepem, zarządzaj danymi kontrahentów, rozliczaj transakcje w jednym miejscu – a to wszystko dzięki systemowi ERP enova365. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, sprawdź stronę: https://www.enova.pl/branze/e-commerce/.