Dokąd zaprowadzą nas technologie w 2019 roku?

20.12.2018

Czas na zderzenie technologii z 2018 roku z tym co nadejdzie w 2019! Co roku piszemy o naszych spostrzeżeniach i tym razem nie może być inaczej. Takie pojęcia jak sztuczna inteligencja (AI), machine learning czy rozszerzona rzeczywistość (AR) na stałe weszły do naszego słownika. Co będzie dalej?…

To już nie science fiction – tylko sztuczna inteligencja

Rok 2018 aż pękał od newsów technologicznych. Sztuczna inteligencja wkroczyła do prawie każdego obszaru w wirtualnym świecie. Świadomie lub nie, używamy jej za pośrednictwem smartphone’a, poczty elektronicznej czy platformy telewizyjnej. Poza wirtualną rzeczywistością, mocno rozwija się w branży motoryzacyjnej, rozrywkowej czy produkcyjnej. Bardzo znanym inicjatorem technologicznych nowości jest Elon Musk. Mocno wspiera świat nauki, a największą sławę przyniosła mu Tesla wysłana w przestrzeń kosmiczną. Pytanie co będzie następne?

Personalizacja rozrywki na niespotykanym poziomie

Czy widzieliście już interaktywny film, który sami możecie wyreżyserować? Netflix zapowiedział, że pozwoli widzom decydować o finale filmu, a nawet ingerować w sceny. Tak też się stało, ponieważ pojawił się sławny „Kot w butach” ze studia Dreamworks, który zostaje uwięziony przez narratora w książce. To, co dzieje się dalej, zależy już tylko od naszej wyobraźni i od wariantów jakie przygotował Netflix.

Wybieramy czy kot ma walczyć z potworem gigantem czy z drzewem. Bohater za każdym razem dodaje sarkastyczne komentarze ( jeśli obejrzeliście Shreka, wiecie o czym mówię, jeśli nie, macie czas żeby to nadrobić święta). Jest w tym pewien element okrucieństwa, ponieważ postać jest zdana na łaskę lub niełaskę widza. Scenom towarzyszy przemoc, a sam bohater momentami jest przerażony i zmęczony. Chyba nie o taki efekt chodziło… Ale, pomysł sam w sobie jest genialny.

Kot w butach może namieszać nie tylko w świecie technologii

Wyobraźcie sobie, że możecie w podobny sposób decydować o produkcji ubrań, urządzeń elektronicznych, samochodów czy jedzenia! Powstałoby milion limitowanych produktów o niespotykanych dotąd cechach. Mniej więcej tak działa machine learning. My dokonujemy wyboru spośród różnych scenariuszy, a inteligentne algorytmy uczą się na postawie naszych decyzji. Proces nauki trwa bezustannie, maszyny nie potrzebują snu, jedzenia czy przerwy na wyjście do toalety.
W efekcie otrzymamy rozwiązanie, które w dużym stopniu wpisuje się w nasze preferencje zakupowe, rozrywkowe czy kulinarne.

Dodajmy do tego rozszerzoną rzeczywistość (AR) i uzyskamy rozszerzoną analitykę

Rozszerzona analityka to trend, który w swoim najnowszym raporcie zapowiada Gartner. Polega na zautomatyzowaniu przetwarzania danych przy użyciu algorytmów wspomaganych AI. Według tej firmy, zajmującej się badaniami na różnych rynkach, do 2020 roku więcej niż 20% danych naukowych zostanie zautomatyzowanych. Oznacza to, że przed analitykami otworzą się zupełnie nowe perspektywy przetwarzania danych, pozyskanych na niespotykaną dotąd skalę. Przedsiębiorstwa będą dążyć do tego, żeby zoptymalizować czas poświęcony na długie analizy i przeznaczyć go na podejmowanie kluczowych decyzji. Systemy wspomagane taką technologią, będą mogły samodzielnie sugerować rozwiązania. Czy istnieje ryzyko, że maszyny przejmą nad nami kontrolę?

Ryzyko naruszenia prywatności w cyberprzestrzeni i poza nią

Wraz z rozwojem nowych technologii, wzrośnie poziom cyberprzestępczości. Już teraz naszą pocztę atakują maile informujące o nieuregulowanych płatnościach lub włamaniu do naszego systemu. Teraz wiemy, że są fałszywe, jednak metody są stale doskonalone. Pomyślcie tylko, jaką wiedzę można pozyskać przy wykorzystaniu wymienionych wyżej technologii.

Konsekwencje mogą być tragiczne, jak w znanym, futurystycznym serialu Black Mirror. Wystarczy obejrzeć jeden z odcinków, by dowiedzieć się, że bez odpowiedniego systemu zabezpieczeń jesteśmy narażeni nie tylko na wyczyszczenie konta bankowego, ale utratę pracy, zerwanie związku czy zwyczajnie okradzenie z prywatności. Taki scenariusz ma już miejsce w Chinach, gdzie wprowadzany jest System Społecznego Zaufania (Social Credit System). Niewiarygodne? Polecam artykuł, który znajdziecie tutaj.

Przyszłość infrastruktury informatycznej należy do chmury obliczeniowej

Chmura obliczeniowa to usługa, która pozwala na przechowywanie i przetwarzanie danych w wirtualnej przestrzeni, bez konieczności instalowania oprogramowania na lokalnym sprzęcie. Korzystamy z niej kiedy interesuje nas jakaś usługa, ale nie chcemy mieć jej na własność (w formie licencji), tylko w formie subskrypcji. Nie ponosimy wtedy kosztów wdrożenia, hostingu (serwera) czy zabezpieczenia oprogramowania.

Model subskrypcji stał się powszechny, dotyczy to zwłaszcza infrastruktury IT. Właściciele firm coraz częściej decydują się na model SaaS (Software-as-a-Service). Oznacza to, że również w tym obszarze, zostaną wprowadzone nowości technologiczne. Przedsiębiorstwa będą mogły bezpiecznie przechowywać dane, a programiści ulepszać to środowisko.

Wraz ze wzrostem rozwoju chmury, ulepszania jej i gromadzenia danych, rośnie też zakres jej wykorzystania. Przykładem może być wspomniana na początku, daleko idąca personalizacja. Wyobraźmy sobie, że przechowujemy nasze dane w wirtualnym dysku (zdjęcia, artykuły, pliki muzyczne itd.), a nasza chmura sama decyduje jak zagospodarować tę przestrzeń, czy warto ją zmniejszyć czy może podzielić na właściwe kategorie. Inteligentne zarządzanie może pomóc zoptymalizować czas i koszty.

Jakie technologie zdominują 2019 rok?

Podsumowując, świat technologii rozwija się w szybkim tempie i nic nie wskazuje na to, że zwolni.
Dla nas, użytkowników oznacza to, że nasze codzienne życie i praca, przybiera trochę innych kształt. Na pewno AI stopniowo wyeliminuje powtarzające się czynności, zarówno w życiu codziennym jak i zawodowym. Część z nas, już teraz współpracuje z robotami i wspiera ich rozwój (konkretnie rozwój algorytmów). Podobnie zmieniają się nasze nawyki, a najlepiej widać to w branży e-commerce. Oczekujemy coraz szybszej realizacji zadań, projektów, płatności i wielu innych usług. Ważne, żeby przy tym wszystkim pamiętać o zagrożeniach i dbać o bezpieczeństwo. Zwracajmy uwagę, gdzie zostawiamy nasze dane, kto i jak je przechowuje i jak może je wykorzystać. Dzięki temu technologia będzie naszym przyjacielem, a zaoszczędzony czas poświęcimy na bardziej kreatywne czynności. Przynajmniej takie jest założenie 😉