Czym jest system ERP?

02.07.2019

Co oznacza pojęcie ERP-a? Jakie są jego zalety i jak pomaga rozwijać firmę? Wyjaśniamy meandry oprogramowania dedykowanego dla biznesu.

Być może niejeden raz zdarzyło Ci się słyszeć o systemach opatrzonych skrótem „ERP”. Co jednak oznacza ten skrót i jakie ma znaczenie dla rozwoju firmy?

Otóż najprościej mówiąc system ERP (ang. Enterprise Resource Planning) to oprogramowanie, które pomaga w całościowym zarządzaniu przedsiębiorstwem. Zasada działania opiera się na automatyzacji zadań oraz przyspieszeniu tempa obiegu informacji w firmie. Poniżej przedstawiamy zbiór najważniejszych informacji, dzięki którym system ERP nie będzie miał przed Tobą tajemnic.

 

Skąd wziął się pomysł na oprogramowanie dla biznesu?

Pomimo silnego związku systemów ERP z najnowszymi technologiami informatycznymi, sama koncepcja ma już przeszło 60 lat. Historia zaczyna się w połowie XX wieku w Stanach Zjednoczonych, kiedy to pojawiły się pierwsze proste programy do zarządzania stanami magazynowymi. Były uruchamiane na wielkich komputerach o rozmiarach szafy, zwanych z angielskiego „mainframe”. Wtedy też Amerykańskie Stowarzyszenie Sterowania Produkcją i Zapasami (ang. Amercian Production and Inventory Control Society) opracowało standard oprogramowania, które pomagałoby w planowaniu materiałów potrzebnych do produkcji. W ten sposób powstał system MRP (ang. Material Resource Planning), czyli poprzednik wykorzystywanych współcześnie ERP-ów.

Na przestrzeni kolejnych dekad MRP przeszło znaczącą zmianę: poszerzono funkcjonalności dla produkcji oraz dodano obszar zarządzania logistyką. Kamieniem milowym okazało się rozszerzenie możliwości programu o obsługę procesów księgowych. Od tego momentu mówimy już nie o MRP, a o ERP – oprogramowaniu do kompleksowego zarządzania firmą.

 

Z czego zbudowany jest system ERP?

System ERP pomaga w gromadzeniu, przechowywaniu i interpretacji informacji z bieżących procesów biznesowych, dlatego jego głównym składnikiem jest wspólna baza danych oraz intuicyjny interfejs, umożliwiający pracę z danymi.

Modułowa budowa systemu pozwala na zarządzanie przedsiębiorstwem na wszystkich jego polach. Dostępne funkcjonalności są podzielone na tematyczne obszary, odpowiadające procesom w firmie. Dzięki takiej strukturze można dopasować system do profilu działalności, wybierając tylko te funkcje, które są dla danej organizacji kluczowe.

Przykładowo system ERP enova365 składa się z następujących obszarów:

 • Sprzedaż i CRM
 • Handel i Magazyn
 • Finanse i Księgowość
 • Kadry Płace i HR
 • Procesy
 • Business Intelligence
 • Produkcja
 • Projekty

Chcąc wdrożyć u siebie system ERP, przykładowo firma z branży e-commerce może być zainteresowana czterema z powyższych rozwiązań (Sprzedaż i CRM, Handel i Magazyn, Finanse i Księgowość i Business Intelligence), gdyż to właśnie one opisują jej funkcjonowanie. Nawet, jeśli z czasem pojawią się nowe potrzeby – oprogramowanie jest w pełni skalowalne i daje możliwość rozbudowy posiadanego pakietu w dowolnym momencie.

 

Czy potrzebuję systemu ERP?

Wdrożenie oprogramowania ERP przynosi firmie wiele korzyści. Najczęściej wymieniane to:

 • zauważalna redukcja kosztów,
 • efektywne zarządzanie czasem pracy,
 • wysokie bezpieczeństwo przechowywania danych,
 • eliminacja ryzyka błędu.

Przekonała się o tym firma Celkar (branża motoryzacyjna), która postanowiła wykorzystać zalety systemu enova365. Przedsiębiorstwo potrzebowało elastycznego systemu, który dopasuje się do wewnętrznych procedur i usprawni ich przebieg. Pozostałe wyzwania, postawione przed systemem to:

 • automatyzacja przetwarzania zamówień,
 • wsparcie kompletowania wysyłek,
 • usprawnienie procesu fakturowania (wraz z wprowadzeniem formy elektronicznej).

Przedsiębiorstwo wdrożyło rozwiązania z obszaru Handlu i Magazynu oraz dodatkowe moduły: Harmonogram Zadań i Elektroniczne Wyciągi Bankowe. Rezultat? System usprawnił procesy sprzedaży. Dzięki enova365 firma ma pełną kontrolę nad stanami magazynowymi. Pracownicy doceniają elastyczność zastosowanych rozwiązań, dzięki którym mogą w pełni dopasować system do przyjętego modelu biznesowego.

 

Jak wybrać system ERP?

Wdrożenie systemu ERP powinno zostać poprzedzone audytem, który wskaże niezbędne rozwiązania i funkcje, skrojone do potrzeb firmy. Wstępne rozpoznanie możesz przeprowadzić samodzielnie, wypełniając ankietę na portalu jakwybracerp.pl. W odpowiedzi otrzymasz raport oraz ebook z poradnikiem, dotyczącym wdrożenia systemu.

Żeby skorzystać z oprogramowania ERP nie trzeba posiadać wiedzy informatyka. Firma wdrażająca system (jak w przypadku sieci Autoryzowanych Partnerów enova365) przejmuje obowiązek instalacji i konfiguracji programu oraz zapewnia przeszkolenie z jego obsługi. Przez to każda firma, nawet z sektora mikroprzedsiębiorstw, może bez trudu przenieść się do świata cyfrowego.

Co więcej – do utrzymania ERP-a wcale nie potrzeba własnego serwera ani zaplecza informatycznego. Wszystko dzięki rozwojowi chmury obliczeniowej, gdzie może zostać zainstalowane oprogramowanie. W ten sposób każda organizacja może w pełni wykorzystywać możliwości, jakie daje system. Chmura to także nieograniczony dostęp do danych z każdego urządzenia w dowolnym czasie.

System ERP to narzędzie, które znajdzie zastosowanie w każdej firmie. Dzięki jego modularnej budowie oraz dostępnym funkcjonalnościom firmy mogą znacząco usprawnić swoje procesy biznesowe.

Jeśli już wiesz już, czym jest system ERP, to teraz pozostaje tylko sprawdzenie, jak działa w praktyce! Kliknij w poniższą grafikę i pobierz bezpłatne demo: