Czego jeszcze nie wiesz o ERP? 10 najczęściej zadawanych pytań cz. I

28.08.2019

Zastanawiasz się nad implementacją systemu ERP? Poznaj odpowiedzi na najpopularniejsze pytania, dotyczące oprogramowania dla biznesu.

Wydawać się może, że we współczesnym, zinformatyzowanym świecie zagadnienia technologiczne są powszechnie znane, szczególnie w środowisku biznesowym. W praktyce nie każdy przedsiębiorca miał okazję przetestować oprogramowanie dla biznesu przed jego zakupem, a kompleksowość i wielozadaniowość ERPów często rodzi więcej pytań, niż odpowiedzi. Dlatego zebraliśmy odpowiedzi na 10 najpopularniejszych pytań, dzięki którym oprogramowanie dla biznesu nie będzie miało przed Tobą tajemnic.

 

 1. Czym jest system ERP?

System ERP (ang. Enterprise Resource Planning) to oprogramowanie, dzięki któremu możesz w efektywny i kompleksowy sposób zarządzać zasobami przedsiębiorstwa i organizować pracę całej firmy. Pomaga w gromadzeniu, przechowywaniu i interpretacji danych, które pochodzą z procesów biznesowych. Jego głównymi wyznacznikami są:

 • wspólna baza danych;
 • spójny interfejs, umożliwiający wygodną pracę we wszystkich obszarach.

System ERP to narzędzie dla sektora MŚP, dużych organizacji ale też instytucji państwowych oraz biur rachunkowych.

 

 1. Czy ERP to jest to samo, co CRM?

System CRM (ang. Customer Relationship Management, czyli zarządzanie relacjami z klientem) to specjalna baza, służąca do obsługi kontrahentów. Pozwala na budowanie relacji, daje dostęp do historii kontaktów. Jest doskonałym narzędziem dla handlowców.

Jaka jest zatem różnica? ERP to kompleksowe oprogramowanie, służące do zarządzania całą firmą – w tym także działem sprzedaży, a w jego skład wchodzi m.in. CRM.

 

 1. W czym może mi pomóc system klasy ERP?

Współczesne systemy ERP wyróżniają się tym, że (w przeciwieństwie do ich poprzedników powstałych w XX wieku) swoimi funkcjonalnościami potrafią zaspokoić potrzeby przedsiębiorstw o różnych profilach i potrzebach biznesowych. W enova365 dostępne funkcje zorganizowane są w tematyczne obszary, dedykowane poszczególnym procesom przebiegającym w firmie. W ten sposób wyróżniamy:

 • Sprzedaż i CRM – narzędzie, dedykowane dla handlowców;
 • Handel i magazyn – kompleksowy obszar, służący do obsługi zamówień;
 • Finanse i księgowość – kompletny moduł do zarządzania budżetem przedsiębiorstwa;
 • Kadry Płace i HR – rozwiązanie, dostosowane do potrzeb działu HR;
 • Procesy – umożliwia automatyzację zadań i pracy;
 • Business Intelligence – służy do zaawansowanej analizy biznesowej;
 • Produkcja – wspiera pracę działu produkcyjnego;
 • Projekty i usługi – obszar, pozwalający na zarządzanie projektami.

Bardzo ważnym aspektem oprogramowania jest zgodność z bieżącą literą prawa. Korzystanie z systemu ERP, który jest aktualizowany na bieżąco w ślad za z nowelizacjami w Dzienniku Ustaw znacząco przyspiesza i ułatwia proces dostosowania firmy do nowych zapisów. Spółka Soneta, producent systemu enova365, daje swoim użytkownikom gwarancję, że oprogramowanie będzie zgodne z prawem, a za aktualizacje wynikające ze zmian w ustawodawstwie Klienci nie ponoszą dodatkowych kosztów.

 

 1. Jakie są główne korzyści systemu ERP?

Każde wdrożenie systemu niesie ze sobą określone korzyści, które odpowiadają potrzebom danego przedsiębiorstwa. Poniżej wymieniamy zbiór najbardziej popularnych usprawnień, niezależnie od wielkości instalacji i wybranych rozwiązań:

 • zauważalna redukcja kosztów;
 • efektywne zarządzanie czasem pracy;
 • automatyzacja powtarzających się czynności;
 • wysokie bezpieczeństwo przechowywania danych;
 • szybki dostęp do analiz biznesowych;
 • eliminacja ryzyka popełnienia błędu.

 

 1. Czy firma z każdej branży może korzystać z systemu ERP?

Tak. Współcześnie firmy z różnych branż korzystają z oprogramowania dla biznesu. Wśród użytkowników znajdziemy przedsiębiorstwa produkcyjne jak i usługowe; firmy z branży motoryzacyjnej, kosmetycznej, consultingowej etc.

Nie tylko organizacje komercyjne wykorzystują w codziennej pracy systemy ERP. Znalazły one zastosowanie również w urzędach i organizacjach trzeciego sektora. Dobrymi przykładami są: Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Fundacja Uniwersytet Dzieci, które korzystają z oprogramowania enova365.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o systemie ERP i jego możliwościach? Poznaj nasze kompendium wiedzy o oprogramowaniu dla biznesu.