Cyfrowa suwerenność Europy – europejska chmura obliczeniowa znana jako GAIA-X

27.07.2021

W Unii Europejskiej już jakiś czas temu powstała idea ambitnego projektu, polegającego na stworzeniu europejskiej chmury obliczeniowej. Niewiele mówiąca nazwa GAIA-X określa inicjatywę, której celem jest większa niezależność UE od komercyjnych dostawców cloud computing. Rozwój technologii chmurowych wiążę się także z koniecznością lepszej kontroli i zgodności procesów przetwarzania danych osobowych, co inicjatywa ta stawia sobie za cel.

Chęć zaangażowania w projekt wyraziły już niektóre państwa oraz firmy telekomunikacyjne, software’owe i te związane z infrastrukturą chmurową.

 

Pandemia jako katalizator zmian?

Pandemia przyspieszyła transformację, która rozpoczęła się już wcześniej, a do której firmy podchodziły nieraz dość ostrożnie. Wiele z nich musiało przejść przyspieszony kurs edukacji i nauki w tym zakresie. Praca zdalna wymusiła zainteresowanie rozwiązaniami, jakie wcześniej nie były brane pod uwagę. Dała okazję na zweryfikowanie co w danym biznesie ma szansę powodzenia, a co niekoniecznie się sprawdzi. Fala migracji do chmury zaczęła się od małych kroków, po czym przedsiębiorcy zauważyli, że nie jest ona taka straszna jak im się wydawało i poszli o krok dalej, przenosząc tam kolejne dane.

Wśród obaw stale pojawiają się takie punkty jak utrata kontroli nad danymi, kiedy przekazywane są one na zewnątrz i ryzyko ingerencji w nie. Temat bezpieczeństwa rozwiązań chmurowych ciągnie się od wielu lat i nic nie wskazuje na to, żeby miał się wyczerpać. I tutaj jeszcze bardziej widoczne staje się jak potrzebna jest właściwa edukacja. Wiele firm korzysta z chmury nie zdając sobie z tego nawet sprawy. Kwestia dotyczy bowiem jej definicji.

 

Chmura jako remedium na wszystko

Warto wspomnieć, że chmura nie jest lekiem na całe zło, ale wymaga odpowiedzialnego podejścia, ustalenia określonej strategii, właściwego przygotowania oraz zaplanowania obowiązkowego backupu. Młode firmy często od samego początku stawiają na nowe technologie, widząc w nich ogromny potencjał i możliwość elastyczności. W istniejących przedsiębiorstwach, migracja do chmury daje także potężną szansę pod kątem szczegółowej analityki danych, które do tej pory często pozostawały jedynie zapisane. Z drugiej strony, migrowanie takie wymaga odpowiednich kwalifikacji i umiejętności lub dostępu do specjalistów. Należy liczyć się z tym, że nie jest to działanie jednorazowe, ale zaplanowany proces wymagający czasu.

 

Wielka trójca i konkurencja

Wielka trójka – Amazon, Microsoft i Google, swoją potęgę opierają na danych i ich przetwarzaniu. Po drugiej stronie mamy również ich konkurencję z Chin – Alibaba czy Baidu. W Europie sprawa wygląda inaczej. Firmy, które stały się dostawcami chmury wywodzą się najczęściej z branży hostingowej. Zajęły pewną niszę na rynku cloud i oferują klientom swoje usługi. Ich obecny kształt ewoluuje w stronę big data oraz deep learning. Z czego to wynika? Ilość danych, z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć za kilka lat będzie niespotykana!

Inicjatywa GAIA-X odpowiada na wyzwanie, które coraz wyraźniej zarysowało się przed cyfrową gospodarką europejską. Wpisuje się w strategię Unii Europejskiej na lata 2020-2030 i wymaga współpracy wielu podmiotów. Głównym problemem jest to, że najlepsza optymalizacja możliwa jest przy dużej ilości zbiorów danych a projekt ten dopiero raczkuje.

 

Multicloud jako przyszłość

Rozwiązania dużych graczy cechuje obecnie bardzo zaawansowany poziom i są one niewątpliwie potrzebne. Firmy te inwestują ogromne nakłady finansowe w rozwój swoich centrów danych także w Europie. Stworzenie GAIA-X nie zmieni całkowicie trendu korzystania z usług gigantów. Może stać się natomiast pewnym buforem i rozwiązaniem dla koncepcji multicloud, która ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo danych. Na czym ona polega? Dobrze mieć przynajmniej dwóch odrębnych dostawców rozwiązań chmurowych – jednym z nich mógłby być właśnie dostawca europejski i tutaj idealnie wpisuje się projekt GAIA-X. Należy jednak zaznaczyć, że GAIA-X to nie jedna firma, ale zrzeszenie wielu, które wciąż będą ze sobą konkurować w ramach konsorcjum.

Przedsiębiorstwa takie jak Microsoft ze swoim rozwiązaniem Azure, odpowiadają już na potrzeby ze strony Unii Europejskiej. Ich modyfikacje na poziomie technologicznym, wymagające wysokich nakładów finansowych i długofalowych planów, pokazują, że firmom zza Atlantyku również zależy na obecności w Europie.

 

Nowy standard kluczem do sukcesu

Wypracowanie standardu pomiędzy dużymi graczami a projektem GAIA-X jest kluczowe, a jednocześnie generuje wiele trudności. Jest to wyzwanie, przed którym stanie wiele firm i państw, jednak ostatecznie na pewno przyniesie liczne korzyści. Istotne z punktu widzenia lokalności inicjatywy, będzie także stworzenie relacji z potencjalnymi klientami, którzy coraz częściej zwracają uwagę na to, że chcą być traktowani po partnersku. To właśnie ta kwestia może okazać się najważniejszą przewagą inicjatywy GAIA-X.

 

Ucz się ucz, czyli o konieczności edukacji na każdym poziomie

Komisja Europejska, politycy oraz wiele organizacji wyraża chęć niesienia pomocy w stworzeniu przejrzystego środowiska chmurowego. Jest to jednak trudne, ponieważ nie każda z zaangażowanych osób ma dostęp do wiedzy, informacji oraz umiejętności pozwalających właściwie ocenić daną sytuację. Tutaj także potrzeba właściwej edukacji. Priorytetem Unii na najbliższe lata staje się budowanie odpowiedzialnego środowiska związanego z usługami cloud i daje to impuls do kolejnych działań. Należy je odpowiednio zaplanować i wykorzystać, aby współpraca przyniosła korzyści.

 

Jakie jeszcze przewagi ma chmura

Przewagą chmury nad rozwiązaniami serwerowymi dla firm z ambicjami globalnymi jest z pewnością fakt, że duzi gracze znają poszczególne rynki i wiedzą jak się po nich poruszać. W przypadku firm zaczynających swoją działalność chmurową istotna okaże się natomiast z pewnością szybkość i elastyczność. Dzięki wdrożeniu usług cloud można skupić się na rozwijaniu biznesu, wchodzeniu na nowy rynek, tworzeniu produktów atrakcyjnych technologicznie.

Najważniejsze to właściwie wybrać firmę pod kątem swoich potrzeb, a także sprawdzić jak wyglądają jej centra danych, czy posiadają odpowiednie certyfikaty i zabezpieczenia. Standard jest tutaj bowiem naprawdę różny i warto poświęcić czas na weryfikację.

Podsumowując, projekt GAIA-X bardzo dynamicznie się rozwija, jednak wymaga jeszcze dojrzałości i solidnego ugruntowania. Ma szansę stać się atrakcyjnym ekosystemem, przy założeniu współpracy zainteresowanych podmiotów oraz dalszych skonkretyzowanych prac nad nim. Warto doniesienie na temat chmury z europejską tożsamością śledzić na bieżąco i sprawdzać jak rynek ten się rozwija. Być może już niedługo okaże się to naszą przyszłością.

 

Chmura obliczeniowa w biznesie: pobierz bezpłatny przewodnik

Kto korzysta z technologii cloud computing? Jakie są jej największe zalety? Jakie korzyści chmura przynosi w biznesie i jak uruchomić oprogramowanie do zarządzania firmą w chmurze? Te i wiele innych informacji znajdziesz w naszym darmowym przewodniku: Chmura obliczeniowa w biznesie, który możesz pobrać tutaj.