Chmura i mobilność – najgorętsze trendy branży ERP

18.03.2020

Już od kilku lat głównymi kierunkami rozwoju systemów ERP są chmura i mobilność. Jednocześnie postępująca cyfryzacja (częściowo wymuszana przez ustawodawcę) powoduje, że firmy zalewane są coraz większą ilością danych. Ich analiza wymaga wdrożenia i zastosowania nowych narzędzi.

Dostęp do usług chmurowych zmienił nie tylko styl pracy i komunikacji współczesnych organizacji, ale też podejście do strategicznego zarządzania przedsiębiorstwem. Wydaje się, że największymi atutami cloud computing, czyli przetwarzania danych w chmurze, są elastyczność i skalowalność połączona z redukcją kosztów.

 

Stały dostęp do danych

Ogromne ilości danych wytwarzane każdego dnia w przedsiębiorstwie powinny się wzajemnie przenikać i uzupełniać, ale nie dublować. Z tego powodu warto posługiwać się zintegrowanym systemem ERP, do którego każdy dział organizacji będzie miał dostęp. Praca na wspólnej bazie danych pozwala na skrócenie procedur wewnętrznych. Faktury sprzedażowe, wprowadzone do systemu przez handlowca automatycznie trafią do działu księgowości, a zarząd może na bieżąco analizować zyskowność przedsiębiorstwa korzystając z Paneli Business Intelligence.

Możliwość uzyskania natychmiastowego dostępu do kluczowych danych to jednak za mało. Pierwszorzędne znaczenie ma ich właściwe wykorzystanie oraz zastosowanie w podejmowaniu strategicznych decyzji. W tym zakresie z pomocą przychodzą algorytmy sztucznej inteligencji, maszynowe uczenie się oraz Big Data. Pozwalają one zyskać konkurencyjną wartość przewidywania, odkrywania nowych wzorców i źródeł oferowanej wartości.

 

Pulpity pracownika, kierownika, kontrahenta

Jako producent oprogramowania ERP dostrzegamy rosnące znaczenie pracy zdalnej we współczesnej ekonomii oraz różnice, charakterystyczne dla mobilnych Użytkowników (np. przedstawicieli handlowych, pracowników będących w delegacji) i stacjonarnych operatorów systemu (księgowych, pracowników działu kadr, rachuby płac). Odpowiedzią na potrzeby obu grup są narzędzia, umożliwiające dostęp pracę z dowolnego miejsca i urządzenia, o dowolnej porze – czyli Pulpity obecne w enova365.

Główną zaletą tego rozwiązania jest dostęp do jednej, wspólnej bazy danych niezależnie od urządzenia, z którego korzystamy. Pozwala to na wyeliminowanie ryzyka utraty części danych przy ich przenoszeniu. Pulpity w enova365 zapewniają spójne, bezpieczne i przyjazne środowisko pracy na wszystkich urządzeniach. Umożliwiają wygodny dostęp do odpowiednio odfiltrowanych danych niezależnie od rozmiaru ekranu.

System enova365 umożliwia szczegółowe zarządzanie poziomami dostępu w Pulpitach. Dla właściciela systemu jest to dodatkowa gwarancja, że dany pracownik może korzystać ze spersonalizowanego zestawu danych, dostosowanego do stanowiska pracy.

Użytkownicy systemu enova365 już dziś mogą korzystać z Pulpitów, dedykowanych pracownikom, kierownikom, kontrahentom i klientom biura rachunkowego.

 

Chmura obliczeniowa

Coraz więcej firm dużych, korporacji ale także tych z sektora MŚP dostrzega potencjał rozwiązań chmurowych. System enova365 dostępny jest w tak zwanych modelu SaaS (ang. software as a service), czyli wynajmie oprogramowania umieszczonego w chmurze obliczeniowej. Jest to optymalne rozwiązanie szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw, gdyż umożliwia szybkie wdrożenie systemu bez konieczności inwestowania w zaplecze IT. Jednocześnie chmura obliczeniowa zapewnia najwyższe standardy bezpieczeństwa danych w niej przechowywanych.

Chmura to także szybszy wgląd do danych, które znajdują się w jednej bazie, a dostęp możliwy jest z każdego urządzenia, niezależnie od pory dnia i lokalizacji. Dla Użytkowników wersji standard przygotowaliśmy także funkcjonalność Archiwizatora Azure, który umożliwia automatyczne wykonywanie zapasowej kopii bazy danych oraz umieszczenia jej w bezpiecznej przestrzeni chmurowej.