CASE STUDY: System ERP dopasowany do specyfiki Klienta

20.01.2020

Dobry system ERP wspierający biznes to elastyczne narzędzie, które w pełni odwzoruje strukturę firmy, zapewni tym samym efektywność i spełni swoje zadania. 

Szerokie możliwości konfiguracji i integracji systemu ERP to bardzo istotny aspekt przy jego wyborze i wdrożeniu w każdej branży, a zwłaszcza jeśli chodzi o firmy o wyspecjalizowanych profilach. Korzyści z wykorzystania ERP opisujemy na przykładzie case study z wdrożenia systemu enova365 w Stacji Hodowli i Unasieniania Zwierząt.

O SHiUZ

Stacja Hodowli i Unasieniania Zwierząt – w skrócie SHiUZ – to nazwa, jaką nosiły wszystkie jednostki tego typu aż do roku 2000, kiedy to utworzono cztery stacje różnicując ich nazwy. Tylko Stacja, mieszcząca się w Bydgoszczy, pozostała przy tradycyjnej nazwie i pod nią działa obecnie m.in. poprzez swoje oddziały w Olecku, Piątnicy oraz Zamościu. Niezależnie od tego posiada zorganizowaną sieć sprzedawców i grupę ok. 3000 punktów unasieniania w całej Polsce. Na ponad 60-ciu latach tradycji i doświadczenia zbudowano silną i nowoczesną firmę, która jest polskim liderem w zakresie genetyki i rozrodu zwierząt oraz najnowszych technologii stosowanych w inseminacji.

Wdrożenie zintegrowanego ERP w firmie

Wdrożenie systemu ERP enova365 w obszarach Kadr Płac i HR, Finansów i Księgowości oraz Handlu i Magazynu w spółce Stacja Hodowli i Unasieniania Zwierząt pozwoliło znaczący sposób zmniejszyć koszty i usprawnić przepływ pracy w firmie. Zastosowanie aplikacji na urządzenia mobilne wraz z narzędziami analitycznymi BI usprawniło dostęp do informacji o firmie w czasie rzeczywistym, z także przyspieszyło wprowadzanie danych oraz ich analizę.

Mobilne narzędzia dla handlowców

Aktualnie przedstawiciele handlowi reprezentujący SHiUZ wyposażeni są w tablety oparte o system Android z mobilną aplikacją enova365 CRM. Dzięki temu innowacyjnemu rozwiązaniu mogą na bieżąco sprawdzać aktualne ceny i stany magazynowe nasienia byczego, które jest podstawowym produktem SHiUZ. Handlowcy korzystają także z dodatkowej funkcjonalności monitorowania i planowania w systemie transportu towaru. Dostawy do klientów odbywają się na wcześniej zaplanowanych trasach, które odbywają się w konkretnym dniu, a dzięki aplikacji operatorzy mają możliwość przypisania odbiorców do konkretnej trasy, co pomaga w organizacji pracy i skraca czas jej wykonywania.

Korzyści z wdrożenia systemu Workflow w przedsiębiorstwie o rozproszonej strukturze

Wdrożenie modułu enova365 Workflow oraz skonfigurowanie obiegu faktur kosztowych i magazynowych, pozwoliło zapanować nad kosztami w firmie oraz na bieżąco kontrolować jakie faktury są obecnie w obiegu i w którym miejscu następuje zator procesu. Dzięki usprawnieniu przepływu pracy udało się zapanować nad terminami płatności z tytułu zobowiązań oraz zapewnić kontrolę nad wydatkami. Zastosowane rozwiązania znacznie wpłynęły na średni czas obiegu faktur zakupowych, który skrócił się z 16 do 7 dni (spadek o ponad 55%). Dodatkowo, został oprogramowany podzielnik kosztów, który pozwala opisaną fakturę zaksięgować według elementów podzielnika kosztów pracowników lub środków trwałych, co znacznie przyspieszyło księgowanie faktur zakupu. Skonfigurowanie procesu obiegu umów, pozwoliło na centralizację lokalizacji umów ze wszystkich placówek.

Dostęp do analiz danych firmy w czasie rzeczywistym

Finalizacją całego przedsięwzięcia było wdrożenie modułu enova365 BI (Business Intelligence), dzięki któremu pracownicy otrzymali dodatkową informację w postaci analiz w programie Microsoft PowerBI. Analizy pozwalają obserwować bieżącą sytuację w spółce, co ważne są one interaktywne, a więc w bardzo szybki i przystępny sposób można sprawdzić szczegóły wybranych elementów wykresu oraz danych. Wraz z pojawianiem się nowych potrzeb, istnieje możliwość tworzenia nowych analiz i wskaźniki w systemie enova365.

Więcej o SHiZ: www.shiuz.pl
Partner wdrażający: Agemit Sp. z o.o. www.agemit.pl