Case study: Mobilny biznes z systemem ERP w chmurze

18.08.2016

Mały biznes dzisiaj często zupełnie nie przypomina małego biznesu sprzed kilkunastu, a nawet kilku lat. Czasy, w których otwierało się własny sklepik, a następnie stawało za ladą, bezpowrotnie minęły.Dzisiaj nawet małe firmy rozprowadzają  swoje produkty w wielu kanałach sprzedaży jednocześnie. Dzięki nowoczesnemu oprogramowaniu to wszystko jest możliwe nawet w mikroprzedsiębiorstwach.

Przykładem takiej mobilnej firmy jest Raya, zajmująca się dystrybucją kosmetyków, założona w 2010 r. przez Olgę Stalinger. Chociaż przedsięwzięcie jest jeszcze młode, to rośnie jak na drożdżach – w ostatnim roku firmie udało się np. wprowadzić dwie marki do dużej sieci  perfumerii i drogerii. Łącznie firma posiada w swojej ofercie pięć marek kosmetycznych, z czego jedna jest własnym produktem Raya. W przypadku Stalinger „mobilność” nie była tylko pustym sloganem, ale biznesową codziennością.

Technologia chmurowa sprawiła, że mogę realizować ideał mobilnego biznesu każdego dnia swojej pracy, pozwoliła również rodzącej się firmie zaoszczędzić na wydatkach związanych z infrastrukturą IT.Olga StalingerPrezes Zarządu Raya Sp. z o.o.

Na samym początku istnienia firmy musiałam zajmować się w niej wszystkim, także księgowością. W związku z tym potrzebowałam dużo wolności w organizowaniu  sobie zadań i czasu. Niestety, cztery lata temu rozwiązania chmurowe nie były aż tak zaawansowane jak dziś – wyjaśnia właścicielka. Dzisiaj firma znajduje się w fazie przejścia między firmą małą a średnią. – Bardzo dużo podróżuję i w związku z tym muszę dbać o to, żeby nasz klient nie poczuł spadku zaangażowania ze strony firmy. Technologia chmurowa sprawiła, że mogę realizować ideał mobilnego biznesu każdego dnia swojej pracy – co osobiście przetestowałam i bardzo polecam – mówi Stalinger.

Dodaje, że w przemyśle kosmetycznym obecność na branżowych targach czy u zagranicznych dostawców to podstawa, a przecież firma nie zatrzyma swojej działalności na czas jakiegoś eventu na drugim końcu świata. W związku z tym zdarza się również, że firmą trzeba kierować wieczorową porą. Umożliwiają to mobilny Internet i chmura.


enova365 w Raya Group from enova365 on Vimeo.

Moja księgowa może w każdej chwili zalogować się do systemu i sprawdzić dokumenty. Ja natomiast mam stały nadzór nad wskaźnikami firmyOlga StalingerPrezes Zarządu Raya Sp. z o.o.

– Moja księgowa może w każdej chwili zalogować się do systemu i sprawdzić dokumenty. Ja natomiast mam stały nadzór nad wskaźnikami firmy – chwali rozwiązanie Olga Stalinger. Technologia chmurowa pozwoliła również rodzącej się firmie zaoszczędzić na wydatkach związanych z infrastrukturą IT. – Na początku swojego biznesu przedsiębiorca nie ma środków na to, żeby kupić własny serwer i jeszcze płacić za jego obsługę. Dlatego rozwiązaniem dla mnie okazał się program pracujący w chmurze, wykupiony w abonamencie, do obsługi którego ja i moi pracownicy potrzebowaliśmy tylko komputerów – mówi Stalinger.

Założycielka Raya podkreśliła, że ma pełne zaufanie do bezpieczeństwa swoich danych przechowywanych w chmurze, chociaż  w trakcie przesiadki na system enova365 wiele osób zgłaszało swoje wątpliwości w tym zakresie. – 62 proc. Polaków przy pomocy wirtualnych pieniędzy kupuje produkty w wirtualnych sklepach. Ufamy bankom, ufamy branży e-commerce. Dlaczego nie mielibyśmy zaufać też firmowemu oprogramowaniu – pyta Stalinger.

Wdrożeniem systemu enova365 w Raya zajmowała się firma ATI s.c. Przedstawiciel firmy, specjalista ds. wdrożeń Michał Korycki, udowadnia, że postęp w biznesie jest dla każdego, niezależnie od metryki urodzenia. – Jeszcze do niedawna codzienną rzeczywistością  jednego z moich klientów była maszyna do księgowania, urządzenie, którego dziś większość z nas już by nie rozpoznała albo pomyliła z maszyną do pisania – mówi.

Więcej o Raya na www.rayagroup.pl
Partner wdrażający: ATI s.c. www.ati.com.pl