Biuro Rachunkowe – jak sprostać wyzwaniom współczesności?

04.06.2020

Dynamiczna zmienność przepisów prawa – szczególnie w ostatnich latach – to jedna z najważniejszych przyczyn, dla których firmy coraz częściej decydują się na korzystanie z usług Biur Rachunkowych. To jednak nie koniec wyzwań, z którymi muszą mierzyć się Biura.

Ostatnie dwa lata przyniosły duże zmiany w przepisach kadrowo-księgowych. Wprowadzenie mechanizmu podzielonej płatności (split payment), stopniowe uruchamianie programu Pracowniczych Planów Kapitałowych, wdrożenie wykazu podatników VAT (tzw. biała lista) – to najważniejsze z nich, które przedsiębiorcy byli zobligowani wdrożyć w ostatnich latach. Do nowych przepisów na szczeblu krajowym możemy jeszcze dodać nowelizacje prawa unijnego – m.in. RODO które weszło w życie 26 maja 2018 roku i które musiało zostać uwzględnione m.in. w procedurach HR.

Na kolejne zmiany, zaplanowane na bieżący rok (nowe grupy przedsiębiorstw przystępujących do PPK czy wdrożenie nowego pliku do sprawozdawczości VAT JPK_V7) dodatkowo nałożyły się przepisy specustawy, zapobiegającej rozprzestrzenianiu się COVID-19 oraz kolejne wersje tzw. Tarczy Antykryzysowej.

Wszystkie wymienione zmiany i duża labilność przepisów to jedna z najważniejszych przyczyn, dla których firmy coraz częściej powierzają prowadzenie księgowości Biurom Rachunkowym. Jednak na poczuciu bezpieczeństwa nie kończą się oczekiwania Klientów wobec współczesnych biur.

 

Szybko, zdalnie, automatycznie

Najważniejszą kwestią wciąż jednak pozostaje dopasowanie sposobu pracy, jakości obsługi oraz wykorzystywanych narzędzi do oczekiwań nowych Klientów. Poza doskonałym przygotowaniem merytorycznym, współczesny, mobilny właściciel firmy oczekuje od Biura Rachunkowego szybkiej, a co najważniejsze – zdalnej komunikacji. Czas to pieniądz, dlatego Biura oferujące swoim Klientom rozwiązania umożliwiające elektroniczne przesyłanie dokumentów (np. faktur), czy też dające podgląd zestawień finansowych z poziomu smartfona są coraz bardziej pożądane na rynku.

Natychmiastowy dostęp do informacji, zdalna komunikacja oraz bezpieczeństwo przesyłanych danych to główne impulsy do zmiany modelu współpracy na linii Biuro – Klient. Ponadto, rosnące wymagania przedsiębiorstw względem obsługi księgowej sprawiają, że Biura Rachunkowe coraz częściej zwracają się w stronę automatyzacji procesów. Dzięki temu możliwa jest praca z wieloma Klientami i bazami danych jednocześnie.

 

Jak zoptymalizować pracę Biura Rachunkowego?

Pobierz kompleksowy poradnik, przygotowany przez ekspertów z dziedziny kadr i księgowości. Dowiesz się z niego jak usprawnić pracę Biura:

  • Sprawdź możliwości automatyzacji procesów wewnętrznych Biura,
  • Poznaj dostępne modele współpracy z Klientem,
  • Skorzystaj z praktycznych rad, pomocnych w zarządzaniu wieloma bazami i wprowadzaniu danych do systemu,

Dowiedz się, jak zapewnić Klientom dostęp do informacji księgowych oraz elektronicznego przesyłania dokumentów z wykorzystaniem dedykowanych narzędzi.