5 najlepszych sposobów na podniesienie konkurencyjności e-sklepu

07.08.2020

Prowadzisz sklep internetowy i szukasz pomysłu na większą sprzedaż? A może skorzystałeś ostatnio z okazji i swój asortyment przeniosłeś do świata wirtualnego? Zacząć można szybko i łatwo, podpowiadamy jednak co można zrobić, aby zwiększyć zyski i rozwinąć e-sklep.

Promocje

Reklama dźwignią handlu! A co najbardziej lubią Klienci? Informacje o promocjach. Zdarzyło Ci się kiedyś przed dokonaniem płatności za koszyk zakupowy sprawdzić, czy gdzieś w sieci nie ma dostępnych kodów rabatowych? No to wyobraź sobie, że tak właśnie postępują Twoi Klienci! A teraz wyjdź krok do przodu i ogłoś wśród swoich odbiorców, że „tylko dzisiaj promocja 2+1 gratis” albo „tylko dla Ciebie 10% zniżki, jeżeli zamówisz do godziny 18:00” i zobacz jak to zadziała na podniesienie wyników sprzedażowych!

Dzisiaj imieniny…

Promocje działają jeszcze lepiej gdy są połączone z jakimś świętem. Klienci tak naprawdę szukają pretekstu żeby dokonać zakupu – i znów wyjdź do przodu – daj im ten pretekst!

  • Święto Bułki
  • Ostatni dzień roku szkolnego
  • Pierwszy dzień wakacji
  • Imieniny Piotra i Pawła

Tutaj znów pomysły mogą być dowolne, bo kalendarz świąt nietypowych ciągle się rozrasta (też macie wrażenie, że ten kalendarz powstał z myślą o napędzaniu sprzedaży?). Grunt żeby wymyślić dlaczego właśnie ten produkt na taką, a nie inną okazję, należy zakupić.

Dostawa

Wiesz, że Klienci lubią mieć wybór? Tak, to daje im poczucie większej kontroli, nawet nad dokonywanymi impulsywnie decyzjami zakupowymi. Także jak już zwabisz ich superofertą, to warto dać im możliwość zdecydowania czy wolą żeby przyjechał do nich kurier (bo ciągle pracują z domu), czy przyzwyczajeni są do poczty tradycyjnej, a może czy mają w pobliżu paczkomat i uwielbiają robić sobie konkursy, kto szybciej odbierze paczkę bezkontaktowo.
W każdym razie warto zastanowić się nad różnymi wariantami dostawy – a absolutną podstawą jest zapewnienie wyboru z co najmniej dwóch jej rodzajów, wówczas Twoja konkurencyjność rośnie!

Płatności

Czyli to o co nam wszystkim chodzi! Tutaj ponownie, tak jak z dostawami, im więcej możliwości dasz Klientowi, tym większa szansa że będzie wśród nich jego ulubiona i zostawi pieniądze w Twoim sklepie.

Szybki przegląd co mamy dostępne na runku:

  • Szybki e-przelew (przekierowanie na stronę banku),
  • PayU,
  • Płatność kartą płatniczą,
  • Płatność jednym kliknięciem,
  • BLIK,
  • Płatności z odroczonym terminem.

Zintegrowane narzędzia

Co jeszcze wpłynie na wzrost Twojej konkurencyjności? Korzystanie ze zintegrowanych, sprawdzonych rozwiązań. Twój sklep zaczyna prosperować coraz lepiej? To świetny moment żeby pomyśleć nad wdrożeniem systemu ERP (do zarządzania zasobami firmy), który pomoże całościowo zapanować nad prowadzonym biznesem. Systemy tego typu, jak enova365 mogą dopasować się do Twojego biznesu i rosnąć razem z nim. Poprzez modułowość rozwiązań sam zdecydujesz jakie funkcjonalności są Ci potrzebne, np. czy chcesz tylko wysyłać dane o fakturach do swojego biura rachunkowego, a może to czas żeby przenieść księgowość do firmy? enova365 pozwala na zamówienie usług kurierskich bezpośrednio z systemu. Z pośród szerokiej gamy funkcjonalności, sam możesz wybrać co będzie dla Ciebie najlepsze.

Co istotne, również Twój e-sklep może być zintegrowany z narzędziem ERP – enova365 poprzez specjalny konektor umożliwiający takie połączenie (obecnie Magento, PrestaShop, Shoper, WooCommerce) i zarządzanie sklepem internetowym bezpośrednio z systemu ERP. Potrzebujesz więcej informacji na temat integracji, zajrzyj do ebooka przygotowanego przez ekspertów Shoper i enova365.

Obsługa Klienta

Ostatni, ale bardzo ważny punkt programu! Prowadzisz e-sklep, ale nie uławiasz Klientom kontaktu z Tobą? Błąd – koniecznie daj możliwość zadania pytania, kontaktu telefonicznego. W końcu kontakt z Klientem, to najlepszy sposób na poznanie jego potrzeb i wymagań. Co jeszcze świetnie się sprawdza w przypadku e-sklepów? Na przykład możliwość darmowego zwrotu kurierem lub pocztą. Klienci baczniej niż myślisz szacują koszty. Niskie koszty lub darmowa dostawa i niższe ceny to elementy, które mocno wpływają na częstotliwość zamówień online.

Po przeczytaniu artykułu stwierdzasz, że to jednak za wiele? Nie martw się, najlepsza metoda to metoda „małych kroczków”, dostosuj pomysły do swojego biznesu, jeśli nie możesz wcielić w życie wszystkich, to spróbuj od najprostszego dla Ciebie i… czekaj na efekty! Powodzenia.