10 nowych funkcji Google – czyli jak AI i machine learnig wkracza do naszej codzienności

11.05.2018

Niedawno zakończyła się konferencja deweloperów Google I/O. Firma z Mountain View zapowiedziała najnowsze osiągnięcia w zakresie Androida, Asystenta Google, Map Google, Zdjęć Google, sztucznej inteligencji i wielu innych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze i najbardziej zaskakujące nowości.

  1. Gmail będzie mógł automatycznie uzupełniać wiadomości. Jest nowa funkcja o nazwie inteligentne tworzenie. Wystarczy nacisnąć przycisk karty, a Google automatycznie uzupełni wiadomość. W Polsce będzie zapewne dostępna za kilka tygodni, ale już teraz możemy wypróbować nowy Gmail klikając w ustawienia:

  1. Proponowane działania – to nowa funkcja Google, która pozwala dostrzec znajomych na zdjęciach i zaoferować im udostępnienie fotek za pomocą jednego przycisku.
  2. Zamiana zdjęcia na pdf od ręki? Google wprowadza taką możliwość, ponadto można też usunąć kolor ze swoich zdjęć lub nawet go nadać! Jest to ciekawa funkcja by sprawdzić jak wyglądają w kolorze nasze stare, czarno-białe zdjęcia.
  3. Asystent Google z funkcją Continued Conversations pozwala prowadzić rozmowę z botem bez konieczności powtarzania: „Ok Google, Hey Google”. Będzie miał głos John’a Legend z R & B. Jeśli chcecie wypróbować naszego bota na Facebooku, istnieje taka możliwość na Fanpage’u enova365.
  4. Funkcja grzecznościowa asystenta, przyznaje punkty dla dzieci, jeśli w trakcie rozmowy użyją wyrażenia: „proszę”, „czy mógłbyś?” Jest to szczególnie dobra wiadomość dla rodziców, którzy chcą taki nawyk wypracować u swoich pociech.
  5. Google Duplex to kolejna funkcja Asystenta Google, która pozwala wykonać telefon w naszym imieniu, a nawet zaplanować spotkanie dzięki sztucznej inteligencji. Trudno uwierzyć? Dowód w nagraniu poniżej:

Głos brzmi bardzo naturalnie, a nawet reaguje twierdząco na potakiwanie: „mhm”, co wydaje się bardziej ludzkie.

  1. Android P – to nowa wersja Androida od Google, który ma wyręczyć nas z niektórych czynności i w ten sposób zredukować ilość czasu jaką spędzamy przy telefonie. Ułatwia wielozadaniowość, wykorzystując gesty zamiast przycisków. Ponadto tryb "shush" pozwala automatycznie włączyć funkcję „nie przeszkadzać", wystarczy odwrócić telefon ekranem do blatu biurka.
  2. Mapa Google również przejdzie transformację. Będzie można połączyć ją z aparatem telefonu i tym samym poruszać się za jego pomocą po mieście. Wystarczy pomachać przed sobą telefonem aby zobaczyć wersję tego co się widzi. Nawigację ułatwią nam dodatkowo animowane postacie lub strzałki.
  3. Google Lens to prawdziwy hit jaki zaoferuje nam Google. Z pomocą tej aplikacji będziemy w stanie skierować aparat w kierunku książki, podświetlić tekst palcem, a nawet skopiować go do pamięci telefonu! Firma poszła o krok dalej – wprowadzając funkcję dopasowania stylu. Jeśli na przykład skierujemy aparat swojego telefonu w kierunku mebli, akcesoriów itp. Google pokaże nam gdzie i za jaką cenę możemy kupić dany przedmiot. Zawdzięczamy to funkcji rozpoznawania obiektów i machine learning.

Ostatni najbardziej kontrowersyjny i zarazem innowacyjny jest Projekt Baseline.

10.Projekt Baseline i gromadzenie informacji genetycznych oraz molekularnych.

Google X (eksperymentalny oddział), opierał badania na wiedzy pozyskanej od 175 anonimowych ochotników. Jednak Google planuje pójść o krok dalej i nie ograniczać się do konkretnej liczby osób.

Celem jest zebranie setek różnych próbek przy użyciu nowoczesnych narzędzi diagnostycznych. Google chce identyfikować biomarkery, które mogą między innymi zapobiegać poważnym problemom zdrowotnym. W efekcie Projekt Baseline ma na podstawie zgromadzonych danych, stworzyć idealny obraz stanu zdrowia człowieka.

Podsumowując, Google będzie bardzo mocno korzystał ze sztucznej inteligencji i machine learning. Ogromna moc obliczeniowa serwerów Google pozwoli przetwarzać ilości danych, jakie jeszcze bardziej przybliżą giganta do poznania naszych nawyków. Sterowanie gestami, nawiązywanie kontaktu z botem głosowym może znacznie zmienić nasze codzienne życie. Ostatnia funkcja – Google Lens to z całą pewnością zapowiedź rewolucji w e-commerce i zarządzaniu reklamami.

Pytanie czy taki spersonalizowany świat będzie dla nas lepszy? Pozostawiamy bez odpowiedzi. Warto obserwować nowe technologie i wybierać z nich te, które ułatwią nam codzienną pracę.