WEBINAR: „Cyfrowa transformacja instytucji kultury – czy warto i dlaczego TAK

SZCZEGÓŁY

Lokalizacja: Webinarium online

Teatry uliczne, koncerty na wodzie, festiwale, widowiska – to tylko niektóre aktywności Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Czym więc wyróżnia się idąca z duchem czasu nowoczesna instytucja kultury?

 

Cyfrowa transformacja to nie tylko możliwość płatności zbliżeniowej w kasie czy digitalizacja zbiorów. To także, a może przede wszystkim, wykorzystanie najnowocześniejszych narzędzi i technologii, które pozwalają sprawnie zarządzać procesami w organizacji.

 

 • Realizowanie wielu projektów jednocześnie?
 • Zarządzanie kadrami i płacami?
 • Prowadzenie złożonej księgowości i sprawozdawczości?
 • A może budżetowanie oraz rozliczanie wykorzystywanych środków?

 

To właśnie te wszystkie obszary łączy w sobie dobrze skonfigurowany system ERP, oprogramowanie, z pomocą którego można kompleksowo zarządzać instytucjami kultury, również w modelu pracy zdalnej.

O tym, jak maksymalnie wykorzystać potencjał ERP w nowoczesnej instytucji kultury rozmawia Dorota Wiśniewska i Przemysław Draheim z Toruńskiej Agendy Kulturalnej oraz Agnieszka Opalińska (enova365 – organizator spotkania).

Zobacz nagranie webinarium

Klikając w przycisk „Pobierz link do nagrania" przesyłasz nam swoje dane osobowe, które będą przetwarzane w celu uczestnictwa w webinarze i oświadczasz, że zapoznałeś się z klauzulą informacyjną.

Toruńska Agenda Kulturalna logo

Jako samorządowa instytucja kultury Toruńska Agenda Kulturalna już od jedenastu lat zajmuje się organizacją kilku z największych wydarzeń kulturalnych w Toruniu i regionie. Skupia się na kreowaniu oraz budowaniu kulturalnej marki miasta. Do zadań instytucji należy w szczególności organizowanie festiwali oraz przedsięwzięć artystycznych o charakterze krajowym i międzynarodowym, miejskich imprez cyklicznych, warsztatów oraz zajęć z zakresu edukacji kulturalnej. Instytucja od ponad 9 lat wspiera również organizacje pozarządowe oraz lokalnych twórców i ludzi kultury reprezentujących różne dziedziny sztuki, w ramach programu Mikrowsparcie. Projekt jest innowacyjnym pomysłem, który zakłada konkursowy system wsparcia rzeczowego dla organizatorów wydarzeń kulturalnych, w ramach którego osoby fizyczne, grupy nieformalne oraz organizacje pozarządowe przygotowujące wydarzenia kulturalne mogą ubiegać się o pomoc przy zakupie przedmiotów i usług niezbędnych do realizacji swoich inicjatyw.

Wszystkie wydarzenia, projekty, mają swoje wymagania. Żeby je zorganizować, musimy korzystać ze sprawdzonych narzędzi – podkreśla Przemysław Draheim.

Jak w praktyce wygląda praca nad tak wieloma inicjatywami? Toruńska Agenda Kulturalna od ponad dziesięciu lat zarządza projektami, rozlicza je, prowadzi księgowość, kadry, a ostatnio pracuje w trybie zdalnym, korzystając z systemu ERP enova365. W praktyce instytucje kultury funkcjonują jak każde inne przedsiębiorstwo, dlatego korzystanie z systemów informatycznych, które są powszechnie stosowane w biznesie, jest dobrą praktyką.

Agenda wydarzenia:

1. Specyfika pracy w instytucji kultury na podstawie pracy w Toruńskiej Agendzie Kulturalnej

2. System ERP jako niezbędny element cyfrowej transformacji

3. Księgowość w instytucji kultury – Księgowa w TAK to coś więcej niż tylko księgowa

4. Specyfika prowadzenia księgowości oraz przygotowywania sprawozdań

5. Zarządzanie projektami i wymagania niszowe w instytucjach kultury

6. Praca zdalna dzięki wersji multi z dowolnego miejsca

7. Przyszłość prowadzenia księgowości w instytucji kultury pod kątem cyfrowej transformacji

8. Podsumowanie

 

Działalność instytucji, która od lat kreuje, organizuje, promuje i rozlicza spektakularne wydarzenia kulturalne oraz różne projekty z zakresu edukacji, może być porównywana z działalnością agencji eventowo-reklamowej. Co ją wyróżnia: działa w ramach przepisów właściwych dla jednostek sektora finansów publicznych. Złożoność takich działań wymaga od nowoczesnej instytucji kultury zarówno dynamiki i efektywności w prowadzonych działaniach jak i pełnego poszanowania dla istniejącego porządku prawnego. Jest to zadanie niełatwe, wymagające sprawnego łączenia zagadnień związanych z logistyką, handlem, reklamą oraz pracą fizyczną, a jednocześnie wymagające szerokiej wiedzy w zakresie kultury.

# PRELEGENCI

Przemysław Draheim Toruńska Agenda Kulturalna

PRZEMYSŁAW DRAHEIM

Zastępca Dyrektora Toruńskiej Agendy Kulturalnej, w której pracuje od początku istnienia instytucji. Ukończył Podyplomowe Studia Public Relations w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz studia Master of Business Administration prowadzone przez Wyższą Szkołę Bankową  w Toruniu wraz Franklin University w Columbus (Ohio, USA). Kieruje kampanią promocyjną Bella Skyway Festival, któremu Polska Organizacja Turystyczna przyznała Certyfikat za Najlepszy Produkt Turystyczny Polski w 2014 roku oraz Certyfikat Internautów za Najlepszy Produkt Turystyczny Polski w 2014 roku (52% głosów internautów). Autor audycji muzycznych, m.in. w Polskim Radiu Pomorza i Kujaw, konferansjer.

Dorota Wiśniewska Toruńska Agenda Kulturalna

DOROTA WIŚNIEWSKA

Główny Księgowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej od 2009 roku. Magister matematyki, posiada dyplom studiów Master of Business Administration oraz certyfikat księgowy Ministerstwa Finansów z wpisem do Dziennika Ustaw. Ukończyła studia podyplomowe w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie – audyt wewnętrzny i kontrola zarządcza w jednostkach sektora finansów publicznych. Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu działu księgowo-kadrowego w instytucjach samorządowych. Specjalistka od rozliczania krajowych i międzynarodowych projektów kulturalnych.

Agnieszka Opalińska enova365

AGNIESZKA OPALIŃSKA

Ekspert Projektu Księgowość, Soneta sp. z o.o. – producent oprogramowania ERP enova365. Absolwentka Filologii Polskiej oraz Rachunkowości i Finansów, dyplomowany księgowy. Od 10 lat związana z branżą IT. Posiada doświadczenie w kierowaniu zespołem, projektowaniu narzędzi księgowych oraz realizacji wdrożeń systemów w dużych organizacjach pozarządowych. Prywatnie matka trójki dzieci z wiecznym niedostatkiem snu.

# WEBINAR PRZEZNACZONY JEST DLA

 • pracowników i zarządów instytucji kultury, publicznych oraz samorządowych,
 • managerów i właścicieli firm i organizacji,
 • osób poszukujących nowoczesnych rozwiązań biznesowych.

# Z WEBINARU DOWIESZ SIĘ

 • jak wygląda specyfika pracy w nowoczesnej instytucji kultury,
 • dlaczego system ERP jest niezbędny przy wprowadzaniu cyfrowej transformacji,
 • jak usprawnić prowadzenie księgowości i zarządzanie projektami w instytucji kultury oraz dlaczego księgowa w Toruńskiej Agendzie Kulturalnej to nie tylko księgowa,
 • jaka czeka nas przyszłość pod kątem cyfrowej transformacji w kulturze.